Faizler neden indiriliyor? | Teke Tek - 29 Kasım 2021

Paylaş
Ekle
 • katma 28 Kas 2021
 • Haberturk TV TR-cam Kanalına Ücretsiz Abone Olmak İçin ➤ hbr.tk/QNhqSs

  Teşkilatlanmada sorun var mı? Casusluk iddialarına ne diyor? Ekonomi kararlarına ne diyor? Ekonominin bugünkü durumu ne? Faizler neden indiriliyor? Faiz sıfır olursa ne olur? Ekonomi bugünlere nasıl geldi? Ekonominin dış güçle ilişkisi var mı? Göçmenlerin ekonomiye etkisi ne? Başkanlık sisteminde ekonomi nasıl? Hiperenflasyon riski var mı? Ekonomi için çözüm önerisi ne? Hissedilen enflasyon ne kadar? 2022'de yeni zamlar bekliyor mu? Doların düşmesi mümkün mü? Özelleştirme kararları doğru mu? İttifakın adayı kim olmalı?

  Metin Gürcan için casusluk iddialarına ne diyor?
  Teke Tek'te Ali Babacan: "Sayın Gürcan'ın devletin gizli bilgisine ulaşma imkanı yok. Çünkü devlette çalışmıyor. Dosyanın henüz içeriğini bilmiyoruz. Masuniyet karinesi var. Eğer bu siyasi bir operasyonu ise bize işlemez"

  Merkez Bankası kararlarına ne diyor?
  Teke Tek'te Ali Babacan: "Faizler düşerken Türkiye'nin borçlanma faizi artmış durumda. Hazine'nin daha pahalı borçlandığı bir ülkede büyümeyi nasıl sağlayacaksınız? Hazine baştan kabul ediyor ki, 5 yıl boyunca ne enflasyon düşecek ne faizler"

  Ekonomi bugünlere nasıl geldi?
  Teke Tek'te Ali Babacan: "Gezi olaylarından sonra ülke daha da otoriterliğe evrildi. Gerçek anlamda hukuk devleti olmayınca ekonomiyi düzeltmek mümkün değil. Uzun vadeli yatırımcılar güvenin olmadığı yere yatırım yapmazlar"

  Göçmenlerin ekonomiye etkisi ne?
  Teke Tek'te Ali Babacan: "Bütçemizde Türkiye'de yaşayan Suriyelilerle ilgili harcamalar belli. Yurt dışından gelen destek belli. Bütçeye baktığımızda çok büyük rakam görmüyoruz. Türkiye gibi ülkelerin ekonomisini bunlar belirlemez"

  Hiperenflasyon riski var mı?
  Teke Tek'te Ali Babacan: "Hiperenflasyonun tanımı farklı. Teknik olarak Türkiye'deki enflasyona hiperenflasyon dememiz doğru olmaz. Ama yanlışta ısrar olursa böyle bir riskle karşı karşıya kalabiliriz"

  Doların düşmesi mümkün mü?
  Teke Tek'te Ali Babacan: "1 Ocak 1994 tarihi de dahil olmak üzere TL şu anda tarihinin en dip noktasında. TL hiçbir zaman bu kadar kıymetsiz olmamıştı. Fakat doğru politikalar uygulanırsa akın akın döviz gelir, o parayı koyacak yer bulamayız"

  Teke Tek'te Fatih Altaylı sordu; DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan yanıtladı


  "Gücü Özgürlüğünde"
  Doğru Haber, Dinamik Sunum, Kaliteli Program, Güçlü Yorum
  Haberturk TV TR-cam Kanalına Abone Ol ➤ hbr.tk/QNhqSs
  HaberturkTV
  ➤ www.haberturk.tv
  HaberturkTV
  HaberturkTV
  ➤ tr-cam.com/users/HaberturkTV


YORUMLAR • 705

 • Akif
  Akif Aylar önce +130

  Adamın bir cümlesi de saçma olsun be bir cümlesine de diyelim ki ne kadar gereksiz konuştu. Ya arkadaş adam diyor ki ben o konuya hâkim değilim, bilemiyorum. Ulan ne büyük bir söz bu anlayan için. Diğerlerine sorsan her şeyi biliyorlar. Babacan, seni destekliyoruz.

  • Ahmet Kuş
   Ahmet Kuş 25 gün önce

   Q🐒

  • R Demirhan
   R Demirhan Aylar önce

   @Buran Adler evet aklını ve ruhunu ABD nin köleleştirdiği karakterleri istiyorlar. Ama bu millet bunları gördü. Bir daha onlara tav olmayacak inşaAllah

  • R Demirhan
   R Demirhan Aylar önce

   @Buran Adler batı hayranlarına bunu çok çok anlatmak lazım. Ve önceden yapmadı değiller. Bu memleket azmı çekti batılılardan

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce +1

   Eski bakanlardan Esat Kıratlıoğlu anlatıyordu. "Menderes ABD'ye gitti, fabrika kurmak için para istedi. Siz Tarım ülkesi olarak devam edin diyerek para vermediler. Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan ile Rusya'ya gidip para istemeye hazırlanıyorlardı.Üçünü de astılar" diyordu. Önceki gün 27 Mayıs'ın yıldönümüydü ve Menderes'in yanında neden sadece Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'nun asıldığını da böylece daha yeni anlıyorduk. Rusya'ya gidene bu ülkede idam sehpası kuracak kadar onların sömürgesiydik. Bugün aynı sehpaları kurmak isteyenleri 15 Temmuzlarda bu halk sokaklarda kovalıyordu, motosikletle tankın peşine düşüyordu. Yine Demirel döneminin Sanayi Bakanlarından Abdülkerim Doğru da diyordi ki; "Gübre Fabrikası açmaya kalktım. Amerikalılar geldi. Biz veririz gübreyi. Sen fabrikasını kurma biz de seni Başbakan yapalım dediler." Hem tarım ülkesi olmamızı istiyorlar hem de tarım için olmazsa olmaz gübreyi bile üretmemizi istemeyecek kadar SA HİP takılıyorlardı. Bir "GÜBRE " için adamı Başbakan yapacak kudretteydiler geçmişte. Geçmişte Başbakan olduğunu muhtıra sonrası öğreniyordu. Demirel'in milletvekili ve danışmanı Lütfi Akdoğan "C-I.A Avrupa sorumlusu Demirel'in evine gelip seni indiriyoruz dedi. Demirel darbe hafif mi sert mi olacak diye sordu" şeklinde tarihi anısını paylaşıyordu bizlerle.
   Devireceği Başbakanın evine memurunu yollayacak kadar güçlüydüler bu ülkede.
   Başbakanımız, C.IA memuruna "Hafif mi sert mi indireceksiniz beni" diye soracak kadar hafifleştirilmişti bu topraklarda. Artık o devirler geçti. O yüzden içimizde Paul Henze gibiler kalemle saldırıyor. Kimi de dolarla... Geçmiş yıllarda olduğu gibi köşkte çiçek budayan, bir "GÜBRE "ye tav olan Cumhurbaşkanları istiyorlar. Avrupa'dan Uzakdoğu'ya, Afrika'dan Kafkaslara, kadar olan tüm bölgeleri, tam ortalarından yer alan köleleştirilmiş Türkiye'den yönetmek istiyorlar.

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce

   BatiGelir YakarYikar alir Gider

 • Mustafa Pamukcu
  Mustafa Pamukcu Aylar önce +6

  faiz haramsa önce devlet kendi kurumlarındaki alacakların faizlerini silsin icra müdürlükleri hemen alacağın anında faiz hesabını da yapıyor ve günlük faiz uyguluyor yazık günah önce bunları sıfırlasın ve oluşan faizleri silsin.

 • Adamın biri
  Adamın biri Aylar önce +34

  Bu mülteci yükünden de kurtulmak istiyoruz Sayın Babacan. Ve bu sorundan ekonomik çözümlerle de kurtulmak istemiyoruz, bizzat kendilerinden kurtulmak istiyoruz. Sn. Ümit Özdağ'ın bu konuda önemli planları var. Sizin de bu konudaki çalışmalarınızı duymak isteriz. Sizi seviyoruz.

  • Hanim Söküt
   Hanim Söküt Aylar önce

   ⁸⁸⁸⁸⁸ì7⁷ì7ì⁷7⁷i⁷⁷iiìì⁸ì⁸877⁸8i878888

  • Derya Akbaş
   Derya Akbaş Aylar önce

   @08chemist Koop Koop o

  • Ilker Kilic
   Ilker Kilic Aylar önce

   Sizler iyiki onceden yasamamissiniz. Sizler I muhalefet Mi kurtaracak. BIR programlari bile yok. Sorun heryer de var. Sorunlar multecilermi getirdi. Multecilerin buraya gelmesinin sebebi bu hukumetmi. Abd rusya PKK olmasin. Yatirimlarla bu is biter. Sanki akp den once türkiye cok ilerideydi. Ayip be uyanin
   .

  • Saloon
   Saloon Aylar önce +3

   @Ilker Kilic Mültecilere çok merakliysan alip evinde baksana madem kaç paralik adamsin görelim.Markete gidince bismillah mi geciyor.Ev, araba alirken her ay faturalari öderken de din kardeşliğimi geciyor hayirdir.Kimin neyi eksikse ona göre yaşarmiş.

  • Abdullah Günaydın
   Abdullah Günaydın Aylar önce +4

   mültecilerin geri gitmesinde nasıl bir sakınca olabilir ki herkes vatanında rahat etmeli değil mi ülke olarak üzerimize düşeni fazlası ile yapmadık mı. MISIR ile arayı bulduk BAE ile çıkarlarımız uğruna tekrar görüştük esad ile neden görüşmeyelim bakkal dükkanımı işletiyoruz burda önce kendini kurtarırsın sonra başkalarına yardım edersin bence. mülteci diye hepsi sütten çıkmış ak kaşık değil ya her türlü insan geldi hemen vicdan yapıyorsunuz o insanları kuratacam derken toplumsal infiale sebep oluyorsunuz

 • Çetin Aksoy
  Çetin Aksoy Aylar önce +26

  Kalite.
  Net...hatta çok net...çok çok net

 • Kubilay Ozmen
  Kubilay Ozmen Aylar önce +51

  Fatih Altaylı , Mansur Yavaş , Ali Babacan , kanımın ısındığı ilk üç ...Sizden de gol yemek istemeyiz... Değerlisiniz benim gözümde ... Kaliteniz var... Ve ne olur boşa çıkarmayın bize anlattıklarınızı.Biz bu ülkede can vermek istiyoruz , iyi veya kötü . Fakat çocuklarımızda bizim yanımızda kalsın , başka bir ülkeye meyil etmesinler...

 • levent Ofluoğlu
  levent Ofluoğlu Aylar önce +53

  Şu adamı harcamayın fatih altaylı objektif bir insan ali babacan da çok efendi işi bilen insan

 • Mustafa Özyanık
  Mustafa Özyanık Aylar önce +95

  Fatih Altaylı: "Türkiye'de ekonomi deyince akla gelen 1 numaralı isimsiniz.

  Ekonomi deyince cümle Ali Babacan'la başlıyor, Ali Babacan'la bitiyor."

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce

   Babacan, meğer IMFye “DEVA” olmak için parti kurmuş - Yeryüzünün gelmiş geçmiş en büyük PARAsavaşının yaşandığı bir dönemde sofradan pastadan 250 milyar doları IHRACATIMIZ ile çekip almak, düşman ilan edilmek için fazlasıyla yeterli bir rakamdı.
   Bugün Türkiye'ye yapılan ekonomik saldırılar, dolara yüklenme, faizlerin artırılması için bir yerlerini yırtma girişimleri boşuna değil.
   2001 yılında vergi gelirimiz 48.6 milyar dolardı. Yüzde 69'u faize gidiyordu. Küresel sermaye kağıtla bu ülkeye gelip 33.9 milyar liramızı faizle HÜP diye çekerek hortumluyor, alıp gidiyordu. 2019 yılında gelirlerimizin artmasıyla birlikte vergi gelirimiz 118.7 milyar dolara çıktı. Bunun yüzde 14.9'u yani 17.6 milyar doları faize gitti. 19 yılda 2 trilyon 320 milyar dolarımızın 590 milyar dolarını faize verdik. Yabancı bankalar geliyor 19 yılda gelirimizin dörtte birini FAİZ SARMALI ile hortumluyor, dünyada en kolay para kazandıkları ülke haline getiriyorlardı bizi.
   Batı'da faizler sıfır virgüllü giderken bizde en az yüzde 20 olması için saldırıyorlar.
   İndirmeye kalktığında aynı bankalarla dolara hücum ederek Türkiye'nin diz çökmesini istiyorlar. İhracatımız artıkça, bize pastadan kaptırdıklarını geri almak için faiz baskısı yapıyorlar. O 590 milyar dolar bizde kalsaydı neler yapılabileceğini de siz düşünün.
   Bu ülkede büyüme arttıkça gelirlerimiz de, ihracatımız da ileriye doğru koşacak.
   İtalyanlar bile dün Çin yerine Türkiye'ye yatırım yapmaya karar verdiklerini açıkladılar.
   Yıllardır gizli ambargolara maruz kalıyorduk.
   Gemilerimizin kullanacağı topları bile vermiyorlardı. Turistik gezi yapıyorduk. SİHA, savunma sistemleri dahil çok sayıda silah üreten, kendi tankını, uçağını yapma yolunda muazzam yol kateden Türkiye yerli ve milli deniz topu sistemlerine ilk kez dün kavuştu.
   Artık gizli ambargolarla pes ettirilemeyen Türkiye dünyaya silah ihraç eden sayılı ülkeler arasına girdi. Ambargo yiyen değil, ambargo uygulayabilecek ülke haline geldi. Karabağ savaşında Zengezur koridorunu alarak Türk cumhuriyetlerine bağlandı. Birkaç yıl sonra oralardan petrol ve doğalgaz bu geçit üzerinden Türkiye'ye akıp milyarlarca dolar getirecek. Tren yolları da inşa edilecek o geçit üzerine. İpekyolu yüzlerce km kısalacak. Çin dahi bu yola bağımlı hale getirilecek. Türkiye artık Afrika'ya kadar uzanıp muhteşem ekonomik gönül ağları kurup, dışarıdaki pastadan kazanan ve masa kuran ülke haline geldikçe tabii ki daha fazla saldıracaklar.
   Rusya'nın bile Ukrayna konusunda arabulcu olması için Trkiye'ye yeşil ışık yakması tesadüf mü? Tabii ki içimizdeki mandacılar bunları konuşmayıp devletine yüklenecek.
   Tabii ki Batı'dabankalara parayatırdığında sıfır faizle kira parası bile alınırken bizde "YÜKSEK FAİZ" diye yırtınacaklar.
   Tabii ki faizi düşürürsen, Batıaşkına faizleri sevenleri iktidara getirmek için dolara saldıracaklar.

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce

   siyasal ve askeri casusluk” suçlamasıyla tutuklanan DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan Sıradan biri değil, Özel Kuvvetler’de çalışmış. ABD’lilerin 4 Temmuz eğlencesine katıldığı için Özel Kuvvetler’den gönderildi, sonra bursla ABD’de eğitime gitti. Bu tek kişilik bir iş değil, arkası çorap söküğü gibi gelecektir. Biz yavaş yavaş şemayı göreceğiz. RANDCorporation'ın Türkiye raporunda adına tam 39 kere atıf yapılan biri partiye alınırken hiç mi, ‘Bu nedir arkadaş?’ denilmez?"

  • irfan kahramanoğlu
   irfan kahramanoğlu Aylar önce +5

   Bu kadar belli etmeyin bence. Babacan bu ülkede oy verilecek en son adamdır.

 • Mustafa Özyanık
  Mustafa Özyanık Aylar önce +51

  Ali Babacan: “Merkez Bankası sıfır faizle piyasaya para veriyorum deyince insanlar sıfır faizle o parayı alacak; herkes dolar alacak. Herkes dolara yüklenince de tut tutabilirsen.''

  • Nazif Yarar
   Nazif Yarar Aylar önce

   Sayın Ali babacana bir sorum olacak ben tırcılık yapmaktayım sızınde içinde olduğunuz akparti hükümetlerinde bize bılgecıkartınız K 1 diye bu belgenin işi para toplama SAN başka bır işe yaramıyor hükümet olursanız bu

 • Ahmet Ari
  Ahmet Ari Aylar önce +9

  Entelektüel siyasetçi çok görmeyeli olmuştu

 • Beytullah
  Beytullah Aylar önce +81

  Keşke Erdoğan'ın damadı Babacan olsaydı

  • Emrullah Erol
   Emrullah Erol Aylar önce

   @Buran Adler şimdi köle değil mi bu ülke mısır buğday sığır ne varsa dışardan alınıyor gübre ve tohumun tamamı yabancıkarın elinde bunları nasıl göremiyorsunuz

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce

   Eski bakanlardan Esat Kıratlıoğlu anlatıyordu. "Menderes ABD'ye gitti, fabrika kurmak için para istedi. Siz Tarım ülkesi olarak devam edin diyerek para vermediler. Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan ile Rusya'ya gidip para istemeye hazırlanıyorlardı.Üçünü de astılar" diyordu. Önceki gün 27 Mayıs'ın yıldönümüydü ve Menderes'in yanında neden sadece Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'nun asıldığını da böylece daha yeni anlıyorduk. Rusya'ya gidene bu ülkede idam sehpası kuracak kadar onların sömürgesiydik. Bugün aynı sehpaları kurmak isteyenleri 15 Temmuzlarda bu halk sokaklarda kovalıyordu, motosikletle tankın peşine düşüyordu. Yine Demirel döneminin Sanayi Bakanlarından Abdülkerim Doğru da diyordi ki; "Gübre Fabrikası açmaya kalktım. Amerikalılar geldi. Biz veririz gübreyi. Sen fabrikasını kurma biz de seni Başbakan yapalım dediler." Hem tarım ülkesi olmamızı istiyorlar hem de tarım için olmazsa olmaz gübreyi bile üretmemizi istemeyecek kadar SA HİP takılıyorlardı. Bir "GÜBRE " için adamı Başbakan yapacak kudretteydiler geçmişte. Geçmişte Başbakan olduğunu muhtıra sonrası öğreniyordu. Demirel'in milletvekili ve danışmanı Lütfi Akdoğan "C-I.A Avrupa sorumlusu Demirel'in evine gelip seni indiriyoruz dedi. Demirel darbe hafif mi sert mi olacak diye sordu" şeklinde tarihi anısını paylaşıyordu bizlerle.
   Devireceği Başbakanın evine memurunu yollayacak kadar güçlüydüler bu ülkede.
   Başbakanımız, C.IA memuruna "Hafif mi sert mi indireceksiniz beni" diye soracak kadar hafifleştirilmişti bu topraklarda. Artık o devirler geçti. O yüzden içimizde Paul Henze gibiler kalemle saldırıyor. Kimi de dolarla... Geçmiş yıllarda olduğu gibi köşkte çiçek budayan, bir "GÜBRE "ye tav olan Cumhurbaşkanları istiyorlar. Avrupa'dan Uzakdoğu'ya, Afrika'dan Kafkaslara, kadar olan tüm bölgeleri, tam ortalarından yer alan köleleştirilmiş Türkiye'den yönetmek istiyorlar.

  • sari kirmizi
   sari kirmizi Aylar önce +1

   🤣🤣🤣👍

  • mimax 2
   mimax 2 Aylar önce +4

   evli insanlar hakkında böyle konuşamazsın büyük günah.kendine dendiğini düşün yada kocası olan helali olan çocukları olan birine keşke kocan ben olsaydım demekten farkı yok

  • agon
   agon Aylar önce +5

   🤣

 • Mustafa Özyanık
  Mustafa Özyanık Aylar önce +56

  Ali Babacan: “Dün bir benzin istasyonu gördüm Fatih’te, benzinin fiyatı 0.00 yazıyordu. Niye? 10 lira olmuş artık sığmıyor. Benzin istasyonlarındaki fiyat tabelaları hazırlanırken hiçbir zaman benzinin 9.99’u geçeceği insanların aklına gelmiyormuş."

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce

   Babacan, meğer IMFye “DEVA” olmak için parti kurmuş - Yeryüzünün gelmiş geçmiş en büyük PARAsavaşının yaşandığı bir dönemde sofradan pastadan 250 milyar doları IHRACATIMIZ ile çekip almak, düşman ilan edilmek için fazlasıyla yeterli bir rakamdı.
   Bugün Türkiye'ye yapılan ekonomik saldırılar, dolara yüklenme, faizlerin artırılması için bir yerlerini yırtma girişimleri boşuna değil.
   2001 yılında vergi gelirimiz 48.6 milyar dolardı. Yüzde 69'u faize gidiyordu. Küresel sermaye kağıtla bu ülkeye gelip 33.9 milyar liramızı faizle HÜP diye çekerekhortumluyor, alıp-gidiyordu. 2019 yılında gelirlerimizin artmasıyla birlikte vergi-gelirimiz 118.7 milyar dolara çıktı. Bunun yüzde 14.9'u yani 17.6 milyar doları faize gitti. 19 yılda 2 trilyon 320 milyar dolarımızın 590 milyar dolarını faize verdik. Yabancı bankalar geliyor 19 yılda gelirimizin dörtte birini FAİZ SARMALI ilehortumluyor, dünyada en kolay para-kazandıkları ülke haline getiriyorlardı bizi.
   Batı'da faizler sıfır virgüllü giderken bizde en az yüzde 20 olması için saldırıyorlar.
   İndirmeye kalktığında aynı bankalarla dolara hücum ederek Türkiye'nin diz çökmesini istiyorlar. İhracatımız artıkça, bize pastadan kaptırdıklarını geri almak için faiz baskısı yapıyorlar. O 590 milyar dolar bizde kalsaydı neler yapılabileceğini de siz düşünün.
   Bu ülkede büyüme arttıkça gelirlerimiz de, ihracatımız da ileriye doğru koşacak.
   İtalyanlar bile dün Çin yerine Türkiye'ye yatırım yapmaya karar verdiklerini açıkladılar.
   Yıllardır gizli ambargolara maruz kalıyorduk.
   Gemilerimizin kullanacağı topları bile vermiyorlardı. Turistik gezi yapıyorduk. SİHA, savunma sistemleri dahil çok sayıda silah üreten, kendi tankını, uçağını yapma yolunda muazzam yol kateden Türkiye yerli ve milli deniz topu sistemlerine ilk kez dün kavuştu.
   Artık gizli ambargolarla pes ettirilemeyen Türkiye dünyaya silah ihraç eden sayılı ülkeler arasına girdi. Ambargo yiyen değil, ambargo uygulayabilecek ülke haline geldi. Karabağ savaşında Zengezur koridorunu alarak Türk cumhuriyetlerine bağlandı. Birkaç yıl sonra oralardan petrol ve doğalgaz bu geçit üzerinden Türkiye'ye akıp milyarlarca dolar getirecek. Tren yolları da inşa edilecek o geçit üzerine. İpekyolu yüzlerce km kısalacak. Çin dahi bu yola bağımlı hale getirilecek. Türkiye artık Afrika'ya kadar uzanıp muhteşem ekonomik gönül ağları kurup, dışarıdaki pastadan kazanan ve masa kuran ülke haline geldikçe tabii ki daha fazla saldıracaklar.
   Rusya'nın bile Ukrayna konusunda arabulcu olması için Trkiye'ye yeşil ışık yakması tesadüf mü? Tabii ki içimizdeki mandacılar bunları konuşmayıp devletine yüklenecek.
   Tabii ki Batı'dabankalara parayatırdığında sıfır faizle kira parası bile alınırken bizde "YÜKSEK FAİZ" diye yırtınacaklar.
   Tabii ki faizi düşürürsen, Batıaşkına faizleri sevenleri iktidara getirmek için dolara saldıracaklar.

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce

   @Ibrahim Karatas tc resmi resmi gazeteye ve ilk uçak fabrikasini kim kappati bak

  • Ibrahim Karatas
   Ibrahim Karatas Aylar önce

   @Buran Adler Bu ülkede keşke fikri ve bilgisi olmadan konuşmak bu kadar kolay olmasa saçmalıklarına öyle inanmışsın ki keske açıp baksan tarihe

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce

   ÇÜNKÜ İnönüCHP 12 Temmuz 1947 ABDile imzaladığı ikili anlaşmanın Türkiye’nin bağımsızlığını sonlandırmişti GERI VITES BAŞLAMIŞTIR, KREDIYE BORÇA DAYALI EKONOMI
   Ve CHP.UÇAK MAKINE KIMYA SAVUNMA FABRIKALARINi 15 Mart 1950 kapatmiştilar ve Türkiye'yi 100Yil geri götürmüşler
   1966 Yilinda Fe.tönün doğuşunu sağlamişsa öyle de 1982 yilinda YINON PLANI ile PK.K kurulmuştur. Tarihçi Dr. D. Ganser Türkiyeye darb.eler nasil yapildiAmigolarimiz 1980 darbesinden sonra Tarimimizi çöktürtüler Sanayi Bölgelere öncülük bahanesiyle Tarima yatirim yaptirtmadilar yasakladilar
   o Sancilari bügün hala hissediyoruz 1940 - 1999 döneminde 'petrol yok' diye üzerine beton dökülen kuyulardan da petrol üretmeye başladık - 2002'den önce sağlık sistemi uzun kuyruklarla işkenceler gündeme gelirken hem de bulunma yan ilaç için kuyruklar - CHP'yi solcular ele aldilar Gaftancioglunun ve Sahte Imamin Oğlu'nun borusu ötüyor orda Chp'DE ulu.salcilik diye bir şey birakmadilar! Chp'de 6 Oktan 1 OK kaldi oda Sol Yön gösteriyor

 • Ferdi Celik
  Ferdi Celik Aylar önce +14

  Bu secimde oyum sana partizen biri degilim akp ye de verdim chp yede iy partiyede bu secim oyum sizin insallah bundada yanilmam

 • sametsefa bayram
  sametsefa bayram Aylar önce +13

  İşin ehli liyakat sahibi ülkeyi ekonomik bataklıktan düze çıkaracak tek insan sonuna kadar seninleyiz sn genel başkanım

 • clas classic
  clas classic Aylar önce +78

  Ali babacana güveniyorum 😊

  • Kadir Akyüz
   Kadir Akyüz Aylar önce

   @Buğra Özkol Bizim insanımız uslanmaz akıllanmaz. Bunların hepsi aynı bokun laciverti. Başka adam mı kalmadı sanki.

  • Buğra Özkol
   Buğra Özkol Aylar önce

   @Kadir Akyüz imf borunu sıfırlayan adama bi şans vermeyi deneyelim bence

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce

   Eski bakanlardan Esat Kıratlıoğlu anlatıyordu. "Menderes ABD'ye gitti, fabrika kurmak için para istedi. Siz Tarım ülkesi olarak devam edin diyerek para vermediler. Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan ile Rusya'ya gidip para istemeye hazırlanıyorlardı.Üçünü de astılar" diyordu. Önceki gün 27 Mayıs'ın yıldönümüydü ve Menderes'in yanında neden sadece Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'nun asıldığını da böylece daha yeni anlıyorduk. Rusya'ya gidene bu ülkede idam sehpası kuracak kadar onların sömürgesiydik. Bugün aynı sehpaları kurmak isteyenleri 15 Temmuzlarda bu halk sokaklarda kovalıyordu, motosikletle tankın peşine düşüyordu. Yine Demirel döneminin Sanayi Bakanlarından Abdülkerim Doğru da diyordi ki; "Gübre Fabrikası açmaya kalktım. Amerikalılar geldi. Biz veririz gübreyi. Sen fabrikasını kurma biz de seni Başbakan yapalım dediler." Hem tarım ülkesi olmamızı istiyorlar hem de tarım için olmazsa olmaz gübreyi bile üretmemizi istemeyecek kadar SA HİP takılıyorlardı. Bir "GÜBRE " için adamı Başbakan yapacak kudretteydiler geçmişte. Geçmişte Başbakan olduğunu muhtıra sonrası öğreniyordu. Demirel'in milletvekili ve danışmanı Lütfi Akdoğan "C-I.A Avrupa sorumlusu Demirel'in evine gelip seni indiriyoruz dedi. Demirel darbe hafif mi sert mi olacak diye sordu" şeklinde tarihi anısını paylaşıyordu bizlerle.
   Devireceği Başbakanın evine memurunu yollayacak kadar güçlüydüler bu ülkede.
   Başbakanımız, C.IA memuruna "Hafif mi sert mi indireceksiniz beni" diye soracak kadar hafifleştirilmişti bu topraklarda. Artık o devirler geçti. O yüzden içimizde Paul Henze gibiler kalemle saldırıyor. Kimi de dolarla... Geçmiş yıllarda olduğu gibi köşkte çiçek budayan, bir "GÜBRE "ye tav olan Cumhurbaşkanları istiyorlar. Avrupa'dan Uzakdoğu'ya, Afrika'dan Kafkaslara, kadar olan tüm bölgeleri, tam ortalarından yer alan köleleştirilmiş Türkiye'den yönetmek istiyorlar.

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce

   ÇÜNKÜ İnönüCHP12 Temmuz 1947 ABDile imzaladığı ikili anlaşmanın Türkiye’nin bağımsızlığını sonlandırmişti GERI VITES BAŞLAMIŞTIR, KREDIYE BORÇA DAYALI EKONOMI
   Ve CHP.UÇAK MAKINE KIMYA SAVUNMA FABRIKALARINi 15 Mart 1950 kapatmiştilar ve Türkiye'yi 100Yil geri götürmüşler
   1966 Yilinda Fe.tönün doğuşunu sağlamişsa öyle de 1982 yilinda YINON PLANI ile PK.K kurulmuştur. Tarihçi Dr. D. Ganser Türkiyeye darb.eler nasil yapildiAmigolarimiz 1980 darbesinden sonra Tarimimizi çöktürtüler Sanayi Bölgelere öncülük bahanesiyle Tarima yatirim yaptirtmadilar yasakladilar
   o Sancilari bügün hala hissediyoruz 1940 - 1999 döneminde 'petrol yok' diye üzerine beton dökülen kuyulardan da petrol üretmeye başladık - 2002'den önce sağlık sistemi uzun kuyruklarla işkenceler gündeme gelirken hem de bulunma yan ilaç için kuyruklar - CHP'yi solcular ele aldilar Gaftancioglunun ve Sahte Imamin Oğlu'nun borusu ötüyor orda Chp'DE ulu.salcilik diye bir şey birakmadilar! Chp'de 6 Oktan 1 OK kaldi oda Sol Yön gösteriyor

  • Erman
   Erman Aylar önce +4

   Bu ülkede Tayyip'in kadrosunda yer alan hiç kimseye inanmam güvenmem. Tövbe etse bile, Chp'ye geçse bile.

 • Bir Vatandaş
  Bir Vatandaş Aylar önce +16

  Tam Z kuşağına yakışan zeki, kültürlü ve beyefendi bir siyasetçi. Kıymetini bilmek lazım.

  • Hz. Cem Toker
   Hz. Cem Toker Aylar önce

   Z kuşağına layık olan Besim ve Cem hazretleridir.

 • Ramazan Bulut
  Ramazan Bulut Aylar önce +3

  Her zamanki gibi yine çok güzel özetlemiş oldunuz mevzuyu. Sevgiyle

 • Esra Ateş Artun
  Esra Ateş Artun Aylar önce +11

  Fatih Altaylı güzel sorular soruyor evet ancak biraz daha kısa sorular olursa ve söz kesmeden yayın akarsa çok daha iyi olacak... Teşekkürler yayın için.

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce +1

   siyasal ve askeri casusluk” suçlamasıyla tutuklanan DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan Sıradan biri değil, Özel Kuvvetler’de çalışmış. ABD’lilerin 4 Temmuz eğlencesine katıldığı için Özel Kuvvetler’den gönderildi, sonra bursla ABD’de eğitime gitti. Bu tek kişilik bir iş değil, arkası çorap söküğü gibi gelecektir. Biz yavaş yavaş şemayı göreceğiz. RANDCorporation'ın Türkiye raporunda adına tam 39 kere atıf yapılan biri partiye alınırken hiç mi, ‘Bu nedir arkadaş?’ denilmez?"

  • Enzo Ferrari
   Enzo Ferrari Aylar önce

   10 dk soru soruyor

  • ebubekir yucel
   ebubekir yucel Aylar önce +1

   Kesinlikle sözünü cok kesiyor

 • ahmet selim
  ahmet selim Aylar önce +18

  Süper bir program

 • Nfamous
  Nfamous Aylar önce +12

  Araçlardaki ve elektronik eşyalardaki ÖTV 'nin kaldırılması için neler yapacaklar. Duymak isterdim

 • Enez Çolakoğlu
  Enez Çolakoğlu Aylar önce +14

  Ali Babacan demek liyakat,güven,itibar,ekonomik istikrar,çözüm ve saygı demek!

 • ebubekir yucel
  ebubekir yucel Aylar önce +21

  Damat yerine,Babacan olsaydı ekonomi,alım gücü müthiş olurdu👏👏

 • Zafer Beyoglu
  Zafer Beyoglu Aylar önce +64

  Kalite bir insan başarılar.

 • mustafa aydemir
  mustafa aydemir Aylar önce +4

  Ali Babacan’a güveniyorum. İnşallah tekrar ekonomi bakanı olur ve geleceğin başbakanı olur

 • Almila G
  Almila G Aylar önce +29

  Merhaba, deva partisini destekleyen ve katkıda bulunmak isteyenler videoyu beğenip yorum yaparlarsa video daha çok insana ulaşabilir. Bu şekilde partinin daha çok insan tarafından farkedilmesie katkıda bulunmuş olunur. Ayrıca vakti olanlar da mutlaka videoyu sonuna kadar izlerlerlerse bu da katkı sağlayacaktır.

  • hakan T.
   hakan T. Aylar önce

   umarım ulaşır da benim yorumu da okur aydınlanırlar :)

 • Erkan Karadag
  Erkan Karadag Aylar önce +21

  4 saatte , 72 bin kişi izlemiş , bu birşeyler anlatıyor sanırım.

 • m. Güç
  m. Güç Aylar önce +5

  Harbiden adam ekonomi biliminde büyük lider

 • Kays u Zûlâl
  Kays u Zûlâl Aylar önce +4

  Ali Babacan lazım ülkeye adam tüm makamları eşinin tersiyle itip kenara çekildi yanlışları görünce

 • GÜLSEMİN ORHAN
  GÜLSEMİN ORHAN Aylar önce +8

  İyi bir ekiple iktidara ortak olmalısınız.Mühalefetin içinde bile böyle yetişmiş bir deha yok.her zaman yanınızdayız.

 • Mustafa Özyanık
  Mustafa Özyanık Aylar önce +13

  Hala trendlerde, insanların merakla ve ilgiyle takip ettiği lider ve ekip yolunuz açık olsun 👏👏

 • Kerem Doğan
  Kerem Doğan Aylar önce +113

  Programı sonuna kadar izledim gerçekten işin ehli dinimizde işi ehline verin diyor inşallah başarılı olursunuz …

 • Salih Çiftci
  Salih Çiftci Aylar önce +48

  ekonomiyi babacandan dinlemek güzel oluyo sanki

 • Halil Aras
  Halil Aras Aylar önce +17

  İlk defa oy verecek bir parti buldum. Sana güveniyoruz babacan 🙏

  • çağlar bodur
   çağlar bodur Aylar önce

   @Sukru Nisikli evet doğru söylüyorsun..millet o dönemle bu dönemi ayırt edemiyor..

  • Sukru Nisikli
   Sukru Nisikli Aylar önce +1

   Amerikada 1988 yılındaki gibi yeni bir mortgage krizi olur ve krizi aşmak için Amerika gene bol bol dolar basar ve dünya dolara gark olursa başarılı olabilir belki. Babacan'ın bakan olduğuğu zaman dünyada dolar bolluğu vardı, şimdi Amerika dolarları geri toplayınca dolar bütün dünya ülkelerinin paralarına karşı değed kazandı.İş O'nun bakan olduğu günlerdeki kadar kolay değil.

 • Yasin Erdem
  Yasin Erdem Aylar önce +20

  Geliyor gelmekte olan..

 • Esra Ateş Artun
  Esra Ateş Artun Aylar önce +25

  Teşekkürler yayın için....

  • Mustafa Oğuz
   Mustafa Oğuz Aylar önce

   @Esra Ateş Artun Sizler sağolunuz efendim...

  • Esra Ateş Artun
   Esra Ateş Artun Aylar önce +1

   @Mustafa Oğuz Sağolun, teşekkürler

  • Mustafa Oğuz
   Mustafa Oğuz Aylar önce +1

   Türkü yorumlarınız şahane :)
   Gönlünüze nefesinize sağlık

 • Ahmet 2000
  Ahmet 2000 Aylar önce +25

  Dinsiz biri olarak Ali Babacan'a oy verecegim. Turkiye'nin yeni Özal'ı

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce

   Eski bakanlardan Esat Kıratlıoğlu anlatıyordu. "Menderes ABD'ye gitti, fabrika kurmak için para istedi. Siz Tarım ülkesi olarak devam edin diyerek para vermediler. Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan ile Rusya'ya gidip para istemeye hazırlanıyorlardı.Üçünü de astılar" diyordu. Önceki gün 27 Mayıs'ın yıldönümüydü ve Menderes'in yanında neden sadece Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'nun asıldığını da böylece daha yeni anlıyorduk. Rusya'ya gidene bu ülkede idam sehpası kuracak kadar onların sömürgesiydik. Bugün aynı sehpaları kurmak isteyenleri 15 Temmuzlarda bu halk sokaklarda kovalıyordu, motosikletle tankın peşine düşüyordu. Yine Demirel döneminin Sanayi Bakanlarından Abdülkerim Doğru da diyordi ki; "Gübre Fabrikası açmaya kalktım. Amerikalılar geldi. Biz veririz gübreyi. Sen fabrikasını kurma biz de seni Başbakan yapalım dediler." Hem tarım ülkesi olmamızı istiyorlar hem de tarım için olmazsa olmaz gübreyi bile üretmemizi istemeyecek kadar SA HİP takılıyorlardı. Bir "GÜBRE " için adamı Başbakan yapacak kudretteydiler geçmişte. Geçmişte Başbakan olduğunu muhtıra sonrası öğreniyordu. Demirel'in milletvekili ve danışmanı Lütfi Akdoğan "C-I.A Avrupa sorumlusu Demirel'in evine gelip seni indiriyoruz dedi. Demirel darbe hafif mi sert mi olacak diye sordu" şeklinde tarihi anısını paylaşıyordu bizlerle.
   Devireceği Başbakanın evine memurunu yollayacak kadar güçlüydüler bu ülkede.
   Başbakanımız, C.IA memuruna "Hafif mi sert mi indireceksiniz beni" diye soracak kadar hafifleştirilmişti bu topraklarda. Artık o devirler geçti. O yüzden içimizde Paul Henze gibiler kalemle saldırıyor. Kimi de dolarla... Geçmiş yıllarda olduğu gibi köşkte çiçek budayan, bir "GÜBRE "ye tav olan Cumhurbaşkanları istiyorlar. Avrupa'dan Uzakdoğu'ya, Afrika'dan Kafkaslara, kadar olan tüm bölgeleri, tam ortalarından yer alan köleleştirilmiş Türkiye'den yönetmek istiyorlar.

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce

   @Faruk Öz ÇÜNKÜ İnönüCHP 12 Temmuz 1947 ABDile imzaladığı ikili anlaşmanın Türkiye’nin bağımsızlığını sonlandırmişti GERI VITES BAŞLAMIŞTIR, KREDIYE BORÇA DAYALI EKONOMI
   Ve CHP.UÇAK MAKINE KIMYA SAVUNMA FABRIKALARINi 15 Mart 1950 kapatmiştilar ve Türkiye'yi 100Yil geri götürmüşler
   1966 Yilinda Fe.tönün doğuşunu sağlamişsa öyle de 1982 yilinda YI NON PLANI ile PK.K kurulmuştur. Tarihçi Dr. D. Ganser Türkiyeye darb.eler nasil yapildiAmigolarimiz 1980 darbesinden sonra Tarimimizi çöktürtüler Sanayi Bölgelere öncülük bahanesiyle Tarima yatirim yaptirtmadilar yasakladilar
   o Sancilari bügün hala hissediyoruz 1940 - 1999 döneminde 'petrol yok' diye üzerine beton dökülen(BU BIZIM EN BÜYÜK CARI AÇIĞIMIZ) kuyulardan da petrol üretmeye başladık - 2002'den önce sağlık sistemi uzun kuyruklarla işkenceler gündeme gelirken hem de bulunma yan ilaç için kuyruklar - CHP'yi solcular ele aldilar Gaftancioglunun ve Sahte Imamin Oğlu'nun borusu ötüyor orda Chp'DE ulu.salcilik diye bir şey birakmadilar! Chp'de 6 Oktan 1 OK kaldi oda Sol Yön gösteriyor

  • Faruk Öz
   Faruk Öz Aylar önce

   @Buran Adler Sana tamamen katılıyorum kardes , Erdoganin bu sene kendi imzasiyla aylik maaşına yüzde 14 zam yaparak 100 bin tl ye tamamlaması hep 2023 ve 2071 hedefleri doğrultusunda yapılan işler. Cunku hesap ortada , adam ekonomist , biliyo Türkiye şartlarında 100 bin tl den aşağısı kurtarmaz. Koskoca Sarayda oturuyor adam , başka türlü nasıl altından kalkacaksın. Gerci masrafları da vergiden kesiliyor da neyse. 11 tane torunu var adamın, her torununa aylik bin tl verse kalan para Emine Hanıma ancak yeter. Yakışıyor adama helal olsun Galaktik Lider. Biz soğan yeriz problem yok

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce

   Babacan, meğer IMFye “DEVA” olmak için parti kurmuş - Yeryüzünün gelmiş geçmiş en büyük PARAsavaşının yaşandığı bir dönemde sofradan pastadan 250 milyar doları IHRACATIMIZ ile çekip almak, düşman ilan edilmek için fazlasıyla yeterli bir rakamdı.
   Bugün Türkiye'ye yapılan ekonomik saldırılar, dolara yüklenme, faizlerin artırılması için bir yerlerini yırtma girişimleri boşuna değil.
   2001 yılında vergi gelirimiz 48.6 milyar dolardı. Yüzde 69'u faize gidiyordu. Küresel sermaye kağıtla bu ülkeye gelip 33.9 milyar liramızı faizle HÜP diye çekerek hortumluyor, alıp gidiyordu. 2019 yılında gelirlerimizin artmasıyla birlikte vergi gelirimiz 118.7 milyar dolara çıktı. Bunun yüzde 14.9'u yani 17.6 milyar doları faize gitti. 19 yılda 2 trilyon 320 milyar dolarımızın 590 milyar dolarını faize verdik. Yabancı bankalar geliyor 19 yılda gelirimizin dörtte birini FAİZ SARMALI ile hortumluyor, dünyada en kolay para kazandıkları ülke haline getiriyorlardı bizi.
   Batı'da faizler sıfır virgüllü giderken bizde en az yüzde 20 olması için saldırıyorlar.
   İndirmeye kalktığında aynı bankalarla dolara hücum ederek Türkiye'nin diz çökmesini istiyorlar. İhracatımız artıkça, bize pastadan kaptırdıklarını geri almak için faiz baskısı yapıyorlar. O 590 milyar dolar bizde kalsaydı neler yapılabileceğini de siz düşünün.
   Bu ülkede büyüme arttıkça gelirlerimiz de, ihracatımız da ileriye doğru koşacak.
   İtalyanlar bile dün Çin yerine Türkiye'ye yatırım yapmaya karar verdiklerini açıkladılar.
   Yıllardır gizli ambargolara maruz kalıyorduk.
   Gemilerimizin kullanacağı topları bile vermiyorlardı. Turistik gezi yapıyorduk. SİHA, savunma sistemleri dahil çok sayıda silah üreten, kendi tankını, uçağını yapma yolunda muazzam yol kateden Türkiye yerli ve milli deniz topu sistemlerine ilk kez dün kavuştu.
   Artık gizli ambargolarla pes ettirilemeyen Türkiye dünyaya silah ihraç eden sayılı ülkeler arasına girdi. Ambargo yiyen değil, ambargo uygulayabilecek ülke haline geldi. Karabağ savaşında Zengezur koridorunu alarak Türk cumhuriyetlerine bağlandı. Birkaç yıl sonra oralardan petrol ve doğalgaz bu geçit üzerinden Türkiye'ye akıp milyarlarca dolar getirecek. Tren yolları da inşa edilecek o geçit üzerine. İpekyolu yüzlerce km kısalacak. Çin dahi bu yola bağımlı hale getirilecek. Türkiye artık Afrika'ya kadar uzanıp muhteşem ekonomik gönül ağları kurup, dışarıdaki pastadan kazanan ve masa kuran ülke haline geldikçe tabii ki daha fazla saldıracaklar.
   Rusya'nın bile Ukrayna konusunda arabulcu olması için Trkiye'ye yeşil ışık yakması tesadüf mü? Tabii ki içimizdeki mandacılar bunları konuşmayıp devletine yüklenecek.
   Tabii ki Batı'dabankalara parayatırdığında sıfır faizle kira parası bile alınırken bizde "YÜKSEK FAİZ" diye yırtınacaklar.
   Tabii ki faizi düşürürsen, Batıaşkına faizleri sevenleri iktidara getirmek için dolara saldıracaklar.

  • KAAN ÖZCAN
   KAAN ÖZCAN Aylar önce

   @Faruk Öz ben liberal lik falan öle şeylere karşı değilim... sadece üretim e bize ait üretime laf edilmesine büyük bir milliyetçi tepki duyuyorum... yol köprü hamam havaalanın varken hava alnı yapmak saraay yapmak rant için ülke milli servetini yok pahasına iç etmek yazıktır günahtır. kesinlikle katılıyorum... o kadar rant müteahit yatırımınla fabrika ukursaydın hayvancılık çiftçilik yapsaydın kesinlikle bu durumda olmazdık hadi bunları yapmıyorsun olanı ne satıyorsun, düzenle geliştir değil mi... şu an bu durmdan kurtulmak mı isteniyor dağı taşı ekicen tahıl ekicen pirinç ekicen sattığın nice fabrikayı yeniden kurucan ... dağı taşı ekersinde o fabrikaları 1000 sene de kuramazsın eskiden kolaydıda şimdi fabrika kurmak biraz zor... 1000 sene kulağa ne kadar kolay geliyor değilmi... ama 10 nesil... demek... şu fabrikaların satılmasını savunan kardeşim umarım şu 1000 sene lafı sana bişiler öğretir...

 • ahmet selim
  ahmet selim Aylar önce +13

  Bence uzun sürede trendde kalmalı.

 • Gündem Benden
  Gündem Benden Aylar önce +48

  Maalesef Türk halkı bu adamı seçecek potansiyelde değil.

  • Edd Guler
   Edd Guler Aylar önce

   @Buran Adler Ye reis allah senden razi olsun cok sahane bir yorum olmus ve cok aydinlatici bilgiler. Emegine saglik! Soyledigin herseye katiliyorum. Ama uzuldugum nokta bir tane begeni bile almamis. Bu dende analiz yapip insanlara bu kadar degerijl bilgileri ana muhalefet partisi Kemal Kilicdaroglu bile yapamiyor. Senin gibi akli selim insanlarimiz siyaset’de yok ama bu daha vahim bir durum! Allah yolumuzu acik etsin. Su an Erdogan ile yola devam bu millet daha iyisini cikarana kadar. Su adam ekonomi bakanligi yapmis mesala ama bos beles :) Yada ajan’da olabilir bakalim gorucez.

  • Edd Guler
   Edd Guler Aylar önce

   Turkiyede siyaset’de gores almis bir adam degilmiydi? Daha once secmis ve hatta ekonomi bakani yapmistir. Demekki ortaya guzel bir performans koyamadigi icin yol almistir :) Ama bu adam gene ulkenin guvenlik problemlerinden bahsediyor hakkini yemiyelim. Kemal kilicdarolgu gibi PKK’ ile selfie yapmiyor en azindan.

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce +2

   @08chemist ÇÜNKÜ İnönüCHP 12 Temmuz 1947 ABDile imzaladığı ikili anlaşmanın Türkiye’nin bağımsızlığını sonlandırmişti GERI VITES BAŞLAMIŞTIR, KREDIYE BORÇA DAYALI EKONOMI
   Ve CHP.UÇAK MAKINE KIMYA SAVUNMA FABRIKALARINi 15 Mart 1950 kapatmiştilar ve Türkiye'yi 100Yil geri götürmüşler
   1966 Yilinda Fe.tönün doğuşunu sağlamişsa öyle de 1982 yilinda YI NON PLANI ile PK.K kurulmuştur. Tarihçi Dr. D. Ganser Türkiyeye darb.eler nasil yapildiAmigolarimiz 1980 darbesinden sonra Tarimimizi çöktürtüler Sanayi Bölgelere öncülük bahanesiyle Tarima yatirim yaptirtmadilar yasakladilar
   o Sancilari bügün hala hissediyoruz 1940 - 1999 döneminde 'petrol yok' diye üzerine beton dökülen(BU BIZIM EN BÜYÜK CARI AÇIĞIMIZ) kuyulardan da petrol üretmeye başladık - 2002'den önce sağlık sistemi uzun kuyruklarla işkenceler gündeme gelirken hem de bulunma yan ilaç için kuyruklar - CHP'yi solcular ele aldilar Gaftancioglunun ve Sahte Imamin Oğlu'nun borusu ötüyor orda Chp'DE ulu.salcilik diye bir şey birakmadilar! Chp'de 6 Oktan 1 OK kaldi oda Sol Yön gösteriyor

  • 08chemist
   08chemist Aylar önce +2

   @Buran Adler Ekonomik manipülasyonlar olabilir. Hangi ülke kendine rakip üretmek ister sonuçta. Ama İktidar da 20 yılda eline geçen parayı betona yatırdı, üretime yoğunlaşmadı bu manipülasyonlara kapılarımızı sonuna kadar açtık, rakibimize sadece boş kaleye topu bırakmak kaldı. Üzerine bir de teşkilatlardaki israfı da koy. Sağcı yazarların bile diline düştü görüyoruz.

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce +1

   Babacan, meğer IMFye “DEVA” olmak için parti kurmuş - Yeryüzünün gelmiş geçmiş en büyük PARAsavaşının yaşandığı bir dönemde sofradan pastadan 250 milyar doları IHRACATIMIZ ile çekip almak, düşman ilan edilmek için fazlasıyla yeterli bir rakamdı.
   Bugün Türkiye'ye yapılan ekonomik saldırılar, dolara yüklenme, faizlerin artırılması için bir yerlerini yırtma girişimleri boşuna değil.
   2001 yılında vergi gelirimiz 48.6 milyar dolardı. Yüzde 69'u faize gidiyordu. Küresel sermaye kağıtla bu ülkeye gelip 33.9 milyar liramızı faizle HÜP diye çekerek hortumluyor, alıp gidiyordu. 2019 yılında gelirlerimizin artmasıyla birlikte vergi gelirimiz 118.7 milyar dolara çıktı. Bunun yüzde 14.9'u yani 17.6 milyar doları faize gitti. 19 yılda 2 trilyon 320 milyar dolarımızın 590 milyar dolarını faize verdik. Yabancı bankalar geliyor 19 yılda gelirimizin dörtte birini FAİZ SARMALI ile hortumluyor, dünyada en kolay para kazandıkları ülke haline getiriyorlardı bizi.
   Batı'da faizler sıfır virgüllü giderken bizde en az yüzde 20 olması için saldırıyorlar.
   İndirmeye kalktığında aynı bankalarla dolara hücum ederek Türkiye'nin diz çökmesini istiyorlar. İhracatımız artıkça, bize pastadan kaptırdıklarını geri almak için faiz baskısı yapıyorlar. O 590 milyar dolar bizde kalsaydı neler yapılabileceğini de siz düşünün.
   Bu ülkede büyüme arttıkça gelirlerimiz de, ihracatımız da ileriye doğru koşacak.
   İtalyanlar bile dün Çin yerine Türkiye'ye yatırım yapmaya karar verdiklerini açıkladılar.
   Yıllardır gizli ambargolara maruz kalıyorduk.
   Gemilerimizin kullanacağı topları bile vermiyorlardı. Turistik gezi yapıyorduk. SİHA, savunma sistemleri dahil çok sayıda silah üreten, kendi tankını, uçağını yapma yolunda muazzam yol kateden Türkiye yerli ve milli deniz topu sistemlerine ilk kez dün kavuştu.
   Artık gizli ambargolarla pes ettirilemeyen Türkiye dünyaya silah ihraç eden sayılı ülkeler arasına girdi. Ambargo yiyen değil, ambargo uygulayabilecek ülke haline geldi. Karabağ savaşında Zengezur koridorunu alarak Türk cumhuriyetlerine bağlandı. Birkaç yıl sonra oralardan petrol ve doğalgaz bu geçit üzerinden Türkiye'ye akıp milyarlarca dolar getirecek. Tren yolları da inşa edilecek o geçit üzerine. İpekyolu yüzlerce km kısalacak. Çin dahi bu yola bağımlı hale getirilecek. Türkiye artık Afrika'ya kadar uzanıp muhteşem ekonomik gönül ağları kurup, dışarıdaki pastadan kazanan ve masa kuran ülke haline geldikçe tabii ki daha fazla saldıracaklar.
   Rusya'nın bile Ukrayna konusunda arabulcu olması için Trkiye'ye yeşil ışık yakması tesadüf mü? Tabii ki içimizdeki mandacılar bunları konuşmayıp devletine yüklenecek.
   Tabii ki Batı'dabankalara parayatırdığında sıfır faizle kira parası bile alınırken bizde "YÜKSEK FAİZ" diye yırtınacaklar.
   Tabii ki faizi düşürürsen, Batıaşkına faizleri sevenleri iktidara getirmek için dolara saldıracaklar.

 • Kıvanç Atakul
  Kıvanç Atakul Aylar önce +5

  Ekonomi kötü. İyi diyen ekonomiyi bilmiyordur. Maaşlar ve asgari ücret 97 - 98 yıllık cumhuriyet tarihinde ilk kez Bulgaristan ve Arnavutluk' dan daha düşük maaşlara, asgari ücrete sahip. Türkiye' nin ise denk olması gereken ülke Polonya' dır. Geçmişte Polonya' nın üstünde bir Türkiye vardı. Polonya' dan daha düşük refaha sahip bir Türkiye için kötü yönetiliyor diyebiliriz.

  • Europa Universalis
   Europa Universalis 14 gün önce

   @Bak devrim gördün mü? o konuda haklısın zaten ülke son 7-8 yıldır battıkça batıyor GDP de enflasyon da işsizlik de faizler de giderek yükseliyor.

  • Bak devrim gördün mü?
   Bak devrim gördün mü?  14 gün önce

   @Europa Universalis hocam her ne kadar size hak versem de Türkiyenin 2013 den beri otoriterleştiğini ve ekonominin kötüye gittiğini de kabul etmek gerek.

  • Kıvanç Atakul
   Kıvanç Atakul Aylar önce

   @Europa Universalis Uzatma dedim sana. Yazdıklarımda veri olarak bir yanlış varsa söyle, yoksa kendi yorumunu kendine sakla. Senin gibi düşünmek zorunda değilim. Bulgaristan, Romanya gibi ülke insanları Türkiye' ye tatil, alışveriş gibi amaçlarla 2018' den bu yana yoğunlaşarak gelmeye başladılar. Bu da bir şeylerin kanıtı olmaya yeter. Önceki yıllarda gelenler ülkelerinden valizlerine ne toplayabildilerse satmaya, bavul ticaretine veya çalışmaya geliyorlardı. Tatilin ve kendileri için alışverişin tadına daha yeni yeni varıyorlar.

  • Europa Universalis
   Europa Universalis Aylar önce

   @Kıvanç Atakul Analizin çarptırmalı şekilde doğru. Benimki sorgulandığında nesnel olduğu belli oluyor zira soğul savaşın bitişi söz konusu.

   2001’de TL dünyanın en değersiz para birimi olarak guinesse girmişti böyle bir ekonomiyi savunuyorsun puhahahaha 121 milyon lira asgari ücret 160 milyon lira kamu çalışanı maaşı dolar 1.68 milyon ahahahsjs bu oranlar müq değil mi senin için.

  • Kıvanç Atakul
   Kıvanç Atakul Aylar önce

   @Europa UniversalisBu ülkelerin ekonomilerini bugünden en az 30 yıl öncesine kadar incelemiş biri olarak söylüyorum. Beni Eski Demir Perde Ülkeleri olması ırgalamaz. Çünkü Türkiye' nin de 1923' den bugüne kadar yaşadığı zorlu süreçler var. Bu zorlu süreçlerden bahsetmiyorsak diğer ülkelerin ayrı ayrı özelinde yaşadığı zorluklardan bahsedemeyiz. Sonuca bakarız. 21 - 27 Mark asgari ücretle Türkiye' nin 6' da 1' i asgari ücret alıp Türkiye' ye imrenek bakanlar, bugün Edirne' de Türk Esnafını, satış temsilcilerini, müşteri temsilcilerini, satış danışmanlarını peşinden koşturuyorlar. Çünkü Türkiye rezalet bir asgari ücrete, ortalama maaşa, medyan maaşa ve Kişi Başına Düşen Milli Gelire sahip. Analizim doğru. Hadi şimdi uza.

 • Özgür Yaşar
  Özgür Yaşar Aylar önce +16

  Ülkenin en büyük sorunu Yabancılar meselesidir bütün sorunların temel kaynağı toplumsal bozulmadir

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce

   ÇÜNKÜ İnönüCHP 12 Temmuz 1947 ABDile imzaladığı ikili anlaşmanın Türkiye’nin bağımsızlığını sonlandırmişti GERI VITES BAŞLAMIŞTIR, KREDIYE BORÇA DAYALI EKONOMI
   Ve CHP.UÇAK MAKINE KIMYA SAVUNMA FABRIKALARINi 15 Mart 1950 kapatmiştilar ve Türkiye'yi 100Yil geri götürmüşler
   1966 Yilinda Fe.tönün doğuşunu sağlamişsa öyle de 1982 yilinda YINON PLANI ile PK.K kurulmuştur. Tarihçi Dr. D. Ganser Türkiyeye darb.eler nasil yapildiAmigolarimiz 1980 darbesinden sonra Tarimimizi çöktürtüler Sanayi Bölgelere öncülük bahanesiyle Tarima yatirim yaptirtmadilar yasakladilar
   o Sancilari bügün hala hissediyoruz 1940 - 1999 döneminde 'petrol yok' diye üzerine beton dökülen kuyulardan da petrol üretmeye başladık - 2002'den önce sağlık sistemi uzun kuyruklarla işkenceler gündeme gelirken hem de bulunma yan ilaç için kuyruklar - CHP'yi solcular ele aldilar Gaftancioglunun ve Sahte Imamin Oğlu'nun borusu ötüyor orda Chp'DE ulu.salcilik diye bir şey birakmadilar! Chp'de 6 Oktan 1 OK kaldi oda Sol Yön gösteriyor

  • ''Furkan Emir''
   ''Furkan Emir'' Aylar önce +3

   En büyük sorun AKP

  • Ibrahim sönmez
   Ibrahim sönmez Aylar önce +4

   Oda bir sıkıntı ama inan en büyüğü değil

 • Rmzn T
  Rmzn T Aylar önce +24

  Adam gibi adammmmmm

 • Oğuzhan Boğaz
  Oğuzhan Boğaz Aylar önce +7

  Çok mantıklı konuşmuş

 • Erol Taşkara
  Erol Taşkara Aylar önce +5

  Ekonominin Devası Ali Babacan🌱💧

 • YouTube Tv
  YouTube Tv Aylar önce +34

  Ali Babacan'da tam Türkiye'nin aradığı bir liderlik vasfı var. Bu adam boş adam değil.

 • fatih şinik
  fatih şinik Aylar önce +5

  Ekonomiye Can geliyor Ali Babacan !

 • Enes İnan
  Enes İnan Aylar önce +6

  Aman Fatih Bey sakın bırakmayın program yapmayı. Severek takip ediyoruz

 • Tily Etla
  Tily Etla Aylar önce +4

  Liyakatsiz ve suçlu kadrolar hem tasfiye edilmeli hem de suçları oranında cezalandırılmalı. İyi ve dürüst olanlar devlet memuru sıfatıyla tabi ki işlerine devam etmeli.

 • Yunus Emre Bingöl
  Yunus Emre Bingöl Aylar önce +25

  Kim ne derse desin,ekonomiyi düzeltecek tek lider Ali Babacan dır.

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce

   siyasal ve askeri casusluk” suçlamasıyla tutuklanan DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan Sıradan biri değil, Özel Kuvvetler’de çalışmış. ABD’lilerin 4 Temmuz eğlencesine katıldığı için Özel Kuvvetler’den gönderildi, sonra bursla ABD’de eğitime gitti. Bu tek kişilik bir iş değil, arkası çorap söküğü gibi gelecektir. Biz yavaş yavaş şemayı göreceğiz. RANDCorporation'ın Türkiye raporunda adına tam 39 kere atıf yapılan biri partiye alınırken hiç mi, ‘Bu nedir arkadaş?’ denilmez?"

  • Yasin Erdem
   Yasin Erdem Aylar önce +1

   @Musa YANKIN Fatih Erbakan mı? asjdasfhasdsd covidle alakalı açıklamasından sonra gözümde hiç değeri yok. Akıl yok. Oy da alamaz alacağı saadetin yarısı o da ona yeter.

  • Musa YANKIN
   Musa YANKIN Aylar önce

   Tek isim değil lakin en güçlü 2 beyinden 1' i .. Fatih Erbakan da sağlam. aynı Babacan gibi efendi naif güzel bir siyaseti dili var. En güzeli olur inşallah ülkemiz için. Böyle güzel ve zeki insanlar görmek mutlu ediyor

 • Taner Aslan
  Taner Aslan Aylar önce +5

  2 saat civarı sürüyor o kişi 2 saat ayırıp izlese bi şeyler öğrenir

 • Hatip Torgay
  Hatip Torgay Aylar önce +12

  Sayın Ali Babacan tüm liderlerin içerisinde ekonomi konusunda en çok güven veren kişidir.

 • Mustafa Özyanık
  Mustafa Özyanık Aylar önce +27

  Yolun açık olsun çok kaliteli bir program olmuş 👏👏

 • gazilikurt
  gazilikurt Aylar önce +4

  Arkadaşlar uzun lafın kısası bu ekonomi politikasıyla 2023 de Türkiye Venezuela olacak. İnadına evet diyenlerin anasına selam olsun

 • Erkan Çiçek
  Erkan Çiçek Aylar önce +62

  Kim ne derse desin. Bu babacanı kimse tutamaz yürür gider.

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce

   Eski bakanlardan Esat Kıratlıoğlu anlatıyordu. "Menderes ABD'ye gitti, fabrika kurmak için para istedi. Siz Tarım ülkesi olarak devam edin diyerek para vermediler. Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan ile Rusya'ya gidip para istemeye hazırlanıyorlardı.Üçünü de astılar" diyordu. Önceki gün 27 Mayıs'ın yıldönümüydü ve Menderes'in yanında neden sadece Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'nun asıldığını da böylece daha yeni anlıyorduk. Rusya'ya gidene bu ülkede idam sehpası kuracak kadar onların sömürgesiydik. Bugün aynı sehpaları kurmak isteyenleri 15 Temmuzlarda bu halk sokaklarda kovalıyordu, motosikletle tankın peşine düşüyordu. Yine Demirel döneminin Sanayi Bakanlarından Abdülkerim Doğru da diyordi ki; "Gübre Fabrikası açmaya kalktım. Amerikalılar geldi. Biz veririz gübreyi. Sen fabrikasını kurma biz de seni Başbakan yapalım dediler." Hem tarım ülkesi olmamızı istiyorlar hem de tarım için olmazsa olmaz gübreyi bile üretmemizi istemeyecek kadar SA HİP takılıyorlardı. Bir "GÜBRE " için adamı Başbakan yapacak kudretteydiler geçmişte. Geçmişte Başbakan olduğunu muhtıra sonrası öğreniyordu. Demirel'in milletvekili ve danışmanı Lütfi Akdoğan "C-I.A Avrupa sorumlusu Demirel'in evine gelip seni indiriyoruz dedi. Demirel darbe hafif mi sert mi olacak diye sordu" şeklinde tarihi anısını paylaşıyordu bizlerle.
   Devireceği Başbakanın evine memurunu yollayacak kadar güçlüydüler bu ülkede.
   Başbakanımız, C.IA memuruna "Hafif mi sert mi indireceksiniz beni" diye soracak kadar hafifleştirilmişti bu topraklarda. Artık o devirler geçti. O yüzden içimizde Paul Henze gibiler kalemle saldırıyor. Kimi de dolarla... Geçmiş yıllarda olduğu gibi köşkte çiçek budayan, bir "GÜBRE "ye tav olan Cumhurbaşkanları istiyorlar. Avrupa'dan Uzakdoğu'ya, Afrika'dan Kafkaslara, kadar olan tüm bölgeleri, tam ortalarından yer alan köleleştirilmiş Türkiye'den yönetmek istiyorlar.

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce

   ÇÜNKÜ İnönüCHP 12 Temmuz 1947 ABDile imzaladığı ikili anlaşmanın Türkiye’nin bağımsızlığını sonlandırmişti GERI VITES BAŞLAMIŞTIR, KREDIYE BORÇA DAYALI EKONOMI
   Ve CHP.UÇAK MAKINE KIMYA SAVUNMA FABRIKALARINi 15 Mart 1950 kapatmiştilar ve Türkiye'yi 100Yil geri götürmüşler
   1966 Yilinda Fe.tönün doğuşunu sağlamişsa öyle de 1982 yilinda YI NON PLANI ile PK.K kurulmuştur. Tarihçi Dr. D. Ganser Türkiyeye darb.eler nasil yapildiAmigolarimiz 1980 darbesinden sonra Tarimimizi çöktürtüler Sanayi Bölgelere öncülük bahanesiyle Tarima yatirim yaptirtmadilar yasakladilar
   o Sancilari bügün hala hissediyoruz 1940 - 1999 döneminde 'petrol yok' diye üzerine beton dökülen(BU BIZIM EN BÜYÜK CARI AÇIĞIMIZ) kuyulardan da petrol üretmeye başladık - 2002'den önce sağlık sistemi uzun kuyruklarla işkenceler gündeme gelirken hem de bulunma yan ilaç için kuyruklar - CHP'yi solcular ele aldilar Gaftancioglunun ve Sahte Imamin Oğlu'nun borusu ötüyor orda Chp'DE ulu.salcilik diye bir şey birakmadilar! Chp'de 6 Oktan 1 OK kaldi oda Sol Yön gösteriyor

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce

   Babacan, meğer IMFye “DEVA” olmak için parti kurmuş - Yeryüzünün gelmiş geçmiş en büyük PARAsavaşının yaşandığı bir dönemde sofradan pastadan 250 milyar doları IHRACATIMIZ ile çekip almak, düşman ilan edilmek için fazlasıyla yeterli bir rakamdı.
   Bugün Türkiye'ye yapılan ekonomik saldırılar, dolara yüklenme, faizlerin artırılması için bir yerlerini yırtma girişimleri boşuna değil.
   2001 yılında vergi gelirimiz 48.6 milyar dolardı. Yüzde 69'u faize gidiyordu. Küresel sermaye kağıtla bu ülkeye gelip 33.9 milyar liramızı faizle HÜP diye çekerek hortumluyor, alıp gidiyordu. 2019 yılında gelirlerimizin artmasıyla birlikte vergi gelirimiz 118.7 milyar dolara çıktı. Bunun yüzde 14.9'u yani 17.6 milyar doları faize gitti. 19 yılda 2 trilyon 320 milyar dolarımızın 590 milyar dolarını faize verdik. Yabancı bankalar geliyor 19 yılda gelirimizin dörtte birini FAİZ SARMALI ile hortumluyor, dünyada en kolay para kazandıkları ülke haline getiriyorlardı bizi.
   Batı'da faizler sıfır virgüllü giderken bizde en az yüzde 20 olması için saldırıyorlar.
   İndirmeye kalktığında aynı bankalarla dolara hücum ederek Türkiye'nin diz çökmesini istiyorlar. İhracatımız artıkça, bize pastadan kaptırdıklarını geri almak için faiz baskısı yapıyorlar. O 590 milyar dolar bizde kalsaydı neler yapılabileceğini de siz düşünün.
   Bu ülkede büyüme arttıkça gelirlerimiz de, ihracatımız da ileriye doğru koşacak.
   İtalyanlar bile dün Çin yerine Türkiye'ye yatırım yapmaya karar verdiklerini açıkladılar.
   Yıllardır gizli ambargolara maruz kalıyorduk.
   Gemilerimizin kullanacağı topları bile vermiyorlardı. Turistik gezi yapıyorduk. SİHA, savunma sistemleri dahil çok sayıda silah üreten, kendi tankını, uçağını yapma yolunda muazzam yol kateden Türkiye yerli ve milli deniz topu sistemlerine ilk kez dün kavuştu.
   Artık gizli ambargolarla pes ettirilemeyen Türkiye dünyaya silah ihraç eden sayılı ülkeler arasına girdi. Ambargo yiyen değil, ambargo uygulayabilecek ülke haline geldi. Karabağ savaşında Zengezur koridorunu alarak Türk cumhuriyetlerine bağlandı. Birkaç yıl sonra oralardan petrol ve doğalgaz bu geçit üzerinden Türkiye'ye akıp milyarlarca dolar getirecek. Tren yolları da inşa edilecek o geçit üzerine. İpekyolu yüzlerce km kısalacak. Çin dahi bu yola bağımlı hale getirilecek. Türkiye artık Afrika'ya kadar uzanıp muhteşem ekonomik gönül ağları kurup, dışarıdaki pastadan kazanan ve masa kuran ülke haline geldikçe tabii ki daha fazla saldıracaklar.
   Rusya'nın bile Ukrayna konusunda arabulcu olması için Trkiye'ye yeşil ışık yakması tesadüf mü? Tabii ki içimizdeki mandacılar bunları konuşmayıp devletine yüklenecek.
   Tabii ki Batı'dabankalara parayatırdığında sıfır faizle kira parası bile alınırken bizde "YÜKSEK FAİZ" diye yırtınacaklar.
   Tabii ki faizi düşürürsen, Batıaşkına faizleri sevenleri iktidara getirmek için dolara saldıracaklar.

  • Erkan Çiçek
   Erkan Çiçek Aylar önce

   @Faruk Öz Kardeşim Cahil ile boşuna uğraşma ikna olmaz. Cahile verilecek en güzel cevap susmaktır. (Mevlana)

  • ömer
   ömer Aylar önce

   @Faruk Öz diyorum mesele ekonomi değil. Doların yükselmesi tabiki kötü birşey ama öyle olmasada sen yine Erdoğan'a oy vermeyecektin. Çünkü dinden rahatsızsınız. Bi kaç sene Keşan erikliye tatile gitmiştik ve sokaklar lağım kokuyordu. Tabiki belediye başkanı CHP'li.(söylememe gerek yok) ve orada bir genç vardı hiç unutmuyorum. Ben lağım kokusu çekmeye razıyım yeterki ak parti gelmesin dedi. İşte ben bu kafayla tartışamam dostun. Çünkü mesele ekonomi değil. O yüzden uzatmaya gerek yok. Seçimler geldiği zaman git kime veriyorsan ver oyunu beni ilgilendirmiyor. İnsanların görüşlerine saygı duymayı öğrenin artık. Bu yazımda sondur. Seninle uğraşacak vaktim yok kusura bakma

 • QARABAĞ AZERBAYCANDIR
  QARABAĞ AZERBAYCANDIR Aylar önce +1

  Fırçana hiç destek vermeyin bence,açık kapalı bilgi veriyorsa ve karşılığında para alıyorsa bunun ismi ihanettir

 • Halil Afşar
  Halil Afşar Aylar önce +5

  Yolun açık olsun Babacan

 • Caner Erhadim
  Caner Erhadim Aylar önce +2

  Boşuna Hayal kurmayın Allah bu adamı nasip etmez bu ülkeye

 • YouTube Tv
  YouTube Tv Aylar önce +48

  Ali Babacan'dan kimseye zarar gelmez. Yalan söylemeyi bilmeyen bir adam. Hep doğru konuşuyor.

  • Tekin TEKİN
   Tekin TEKİN Aylar önce +1

   hastir ordan! davara coban olmaz bundan

  • Ilker Kilic
   Ilker Kilic Aylar önce +4

   Be cede zarar gelmez. Kendi agziyla akp deyken chp ye nasil calistigini anlatti. Eeeee uykuya devam

  • Ens Uzunoglu
   Ens Uzunoglu Aylar önce +2

   :))) git başka yerde eğlen

 • Erkut Eronat
  Erkut Eronat Aylar önce +7

  Alın şu Ali Bey'in önünden pasta böreği kardeşim. Adamcağız kilo verdi, kendine dikkat ediyor. Sabotaj mı yapıyorsunuz? Fatih Bey kendine yapmadığını Ali Bey'e yapmış.

 • Mustiツ
  Mustiツ Aylar önce

  Ülkede şu adamın değerini bilmiyorlar...İnşallah harcamazlar

 • yasin savaş
  yasin savaş Aylar önce +5

  Adam paraya hakim takır takır konuşuyor bilerek konuşuyor boş konuşmuyor sayın ali BABACAN

 • Nurettin Türkmen
  Nurettin Türkmen Aylar önce

  Allah sizi bildiği gibi yapar insallah

 • Yusuf Yıldırım
  Yusuf Yıldırım Aylar önce +2

  TÜRKİYE nin böyle bir lidere ihtiyacı var

  • Tekin TEKİN
   Tekin TEKİN Aylar önce

   yardimcisida cem uzan olursa tamamdir. hakan sukur danisman.. ohh misss 😂😂😂 ulkenin icine sicsinlar!

 • Mustafa Özyanık
  Mustafa Özyanık Aylar önce +49

  Ali Babacan:

  “ Yaklaşık 1000 maddelik bir Eylem Planı hazırlıyoruz.

  Bu Türkiye’de bir İLK.

  İktidarımızda ilk 90 ve 360 günde,

  her alanda yapacağımız uygulamaları anlatan, hesaplanmış bütçeleriyle birlikte.”

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce

   ÇÜNKÜ İnönüCHP 12 Temmuz 1947 ABDile imzaladığı ikili anlaşmanın Türkiye’nin bağımsızlığını sonlandırmişti GERI VITES BAŞLAMIŞTIR, KREDIYE BORÇA DAYALI EKONOMI
   Ve CHP.UÇAK MAKINE KIMYA SAVUNMA FABRIKALARINi 15 Mart 1950 kapatmiştilar ve Türkiye'yi 100Yil geri götürmüşler
   1966 Yilinda Fe.tönün doğuşunu sağlamişsa öyle de 1982 yilinda YINON PLANI ile PK.K kurulmuştur. Tarihçi Dr. D. Ganser Türkiyeye darb.eler nasil yapildiAmigolarimiz 1980 darbesinden sonra Tarimimizi çöktürtüler Sanayi Bölgelere öncülük bahanesiyle Tarima yatirim yaptirtmadilar yasakladilar
   o Sancilari bügün hala hissediyoruz 1940 - 1999 döneminde 'petrol yok' diye üzerine beton dökülen(BU BIZIM EN BÜYÜK CARI AÇIĞIMIZ) kuyulardan da petrol üretmeye başladık - 2002'den önce sağlık sistemi uzun kuyruklarla işkenceler gündeme gelirken hem de bulunma yan ilaç için kuyruklar - CHP'yi solcular ele aldilar Gaftancioglunun ve Sahte Imamin Oğlu'nun borusu ötüyor orda Chp'DE ulu.salcilik diye bir şey birakmadilar! Chp'de 6 Oktan 1 OK kaldi oda Sol Yön gösteriyor

  • Amiral Koala
   Amiral Koala Aylar önce

   @PhoeniX Biz ihracat patlaması yaşamayacağız ama soğan ekmek yediğimizle kalacağız. Bir ekonomi öğrencisi olarak bunu söylüyorum.

  • Natre
   Natre Aylar önce

   @PhoeniX salak adam, madem hedefleri böyleydi 20 senedir neden bu politakaya geçmediler şimdi geçiyorlar. Bu saatten sonra masallara inanan enayidir

  • Skaywalker
   Skaywalker Aylar önce

   @PhoeniX hocam neyin sabrı Allah aşkına ülke elden gidiyor üretim için faiz düşürmesi yapıyor diyorsun ama üretim yok ki kardeşim faizi dusursen ne olur. Ayrıca faizi düşürmek bir adamın iki dudağının arasından geliyor. Merkez bankası bağımsız olmalı bağımsız. Birilerinin lafıyla faizi oynarsan dolarda artar enflasyonda artar. Artık lütfen aklınızı kullanın ülke iyiye gitmiyor.

  • PhoeniX
   PhoeniX Aylar önce

   Yüksek faizle bir yere varılamaz. Türkiye'nin şuan uyguladığı düşük faiz politikasını sonuna kadar destekliyorum. Almanyada da fransada da düşük faiz var adamlar üretiyorlar bizde ihracat patlaması yaşıcaz inşallah biraz sabır

 • Derin seyler
  Derin seyler Aylar önce +6

  Bu ülkede babacan var bide bahçeli var …cok ilginc ..insanlar neden sagduyulu değil

 • Kays u Zûlâl
  Kays u Zûlâl Aylar önce +6

  Bir şansı en çok hakeden Babacan

 • veli tunç
  veli tunç Aylar önce +1

  adamın hiç mantıksız konuştuğunu görmedim gayet açıklayıcı bence en azından yeni iktidar kurulduğunda bir şans verilebilir

 • Bir Vatandaş
  Bir Vatandaş Aylar önce +186

  Eleştirilecek tarafları var ama ülke olarak bu adamı hak ediyor muyuz emin değilim. Konulara bu kadar hakim bir siyasi liderin Türkiye'nin yakın ve orta geçmişinde olduğunu düşünmüyorum. Bu adamın kıymetini bilelim. Seçimlerde 1. parti olamasalar dahi iktidar ortağı olmalılar.

  • Yasemin N. Sahin
   Yasemin N. Sahin Aylar önce +1

   Şu ana kadar izlediğim en düzenli, planli, programli siyasi parti lideri.

  • Yasemin N. Sahin
   Yasemin N. Sahin Aylar önce

   Kesinlikle hangi hükümet kurulursa kurulsun, Ali Babacan o hükümette olmali. Dikkatle dinledim ve bilmedigimiz ne kadar çok şeyler varmış diye şaşırdım. Ülke böyle degerlerini kaybetmemeli.

  • Edd Guler
   Edd Guler Aylar önce

   Kendisinin bakanlik yaptigi donem ekonomi ucuyor ama Su an ekonomi patlamis durumda. Yahu bu adam’dan cok supheleniyorum. Ulkemizin basina gelicek adam bencede bu olamaz surekli karalama siyaseti yapiyor ve dune kadar ak partiye sakso cekiyordu 😂 simdi ne oldu ?

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce

   Eski bakanlardan Esat Kıratlıoğlu anlatıyordu. "Menderes ABD'ye gitti, fabrika kurmak için para istedi. Siz Tarım ülkesi olarak devam edin diyerek para vermediler. Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan ile Rusya'ya gidip para istemeye hazırlanıyorlardı.Üçünü de astılar" diyordu. Önceki gün 27 Mayıs'ın yıldönümüydü ve Menderes'in yanında neden sadece Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'nun asıldığını da böylece daha yeni anlıyorduk. Rusya'ya gidene bu ülkede idam sehpası kuracak kadar onların sömürgesiydik. Bugün aynı sehpaları kurmak isteyenleri 15 Temmuzlarda bu halk sokaklarda kovalıyordu, motosikletle tankın peşine düşüyordu. Yine Demirel döneminin Sanayi Bakanlarından Abdülkerim Doğru da diyordi ki; "Gübre Fabrikası açmaya kalktım. Amerikalılar geldi. Biz veririz gübreyi. Sen fabrikasını kurma biz de seni Başbakan yapalım dediler." Hem tarım ülkesi olmamızı istiyorlar hem de tarım için olmazsa olmaz gübreyi bile üretmemizi istemeyecek kadar SA HİP takılıyorlardı. Bir "GÜBRE " için adamı Başbakan yapacak kudretteydiler geçmişte. Geçmişte Başbakan olduğunu muhtıra sonrası öğreniyordu. Demirel'in milletvekili ve danışmanı Lütfi Akdoğan "C-I.A Avrupa sorumlusu Demirel'in evine gelip seni indiriyoruz dedi. Demirel darbe hafif mi sert mi olacak diye sordu" şeklinde tarihi anısını paylaşıyordu bizlerle.
   Devireceği Başbakanın evine memurunu yollayacak kadar güçlüydüler bu ülkede.
   Başbakanımız, C.IA memuruna "Hafif mi sert mi indireceksiniz beni" diye soracak kadar hafifleştirilmişti bu topraklarda. Artık o devirler geçti. O yüzden içimizde Paul Henze gibiler kalemle saldırıyor. Kimi de dolarla... Geçmiş yıllarda olduğu gibi köşkte çiçek budayan, bir "GÜBRE "ye tav olan Cumhurbaşkanları istiyorlar. Avrupa'dan Uzakdoğu'ya, Afrika'dan Kafkaslara, kadar olan tüm bölgeleri, tam ortalarından yer alan köleleştirilmiş Türkiye'den yönetmek istiyorlar.

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce

   Babacan, meğer IMFye “DEVA” olmak için parti kurmuş - Yeryüzünün gelmiş geçmiş en büyük PARAsavaşının yaşandığı bir dönemde sofradan pastadan 250 milyar doları IHRACATIMIZ ile çekip almak, düşman ilan edilmek için fazlasıyla yeterli bir rakamdı.
   Bugün Türkiye'ye yapılan ekonomik saldırılar, dolara yüklenme, faizlerin artırılması için bir yerlerini yırtma girişimleri boşuna değil.
   2001 yılında vergi gelirimiz 48.6 milyar dolardı. Yüzde 69'u faize gidiyordu. Küresel sermaye kağıtla bu ülkeye gelip 33.9 milyar liramızı faizle HÜP diye çekerek hortumluyor, alıp gidiyordu. 2019 yılında gelirlerimizin artmasıyla birlikte vergi gelirimiz 118.7 milyar dolara çıktı. Bunun yüzde 14.9'u yani 17.6 milyar doları faize gitti. 19 yılda 2 trilyon 320 milyar dolarımızın 590 milyar dolarını faize verdik. Yabancı bankalar geliyor 19 yılda gelirimizin dörtte birini FAİZ SARMALI ile hortumluyor, dünyada en kolay para kazandıkları ülke haline getiriyorlardı bizi.
   Batı'da faizler sıfır virgüllü giderken bizde en az yüzde 20 olması için saldırıyorlar.
   İndirmeye kalktığında aynı bankalarla dolara hücum ederek Türkiye'nin diz çökmesini istiyorlar. İhracatımız artıkça, bize pastadan kaptırdıklarını geri almak için faiz baskısı yapıyorlar. O 590 milyar dolar bizde kalsaydı neler yapılabileceğini de siz düşünün.
   Bu ülkede büyüme arttıkça gelirlerimiz de, ihracatımız da ileriye doğru koşacak.
   İtalyanlar bile dün Çin yerine Türkiye'ye yatırım yapmaya karar verdiklerini açıkladılar.
   Yıllardır gizli ambargolara maruz kalıyorduk.
   Gemilerimizin kullanacağı topları bile vermiyorlardı. Turistik gezi yapıyorduk. SİHA, savunma sistemleri dahil çok sayıda silah üreten, kendi tankını, uçağını yapma yolunda muazzam yol kateden Türkiye yerli ve milli deniz topu sistemlerine ilk kez dün kavuştu.
   Artık gizli ambargolarla pes ettirilemeyen Türkiye dünyaya silah ihraç eden sayılı ülkeler arasına girdi. Ambargo yiyen değil, ambargo uygulayabilecek ülke haline geldi. Karabağ savaşında Zengezur koridorunu alarak Türk cumhuriyetlerine bağlandı. Birkaç yıl sonra oralardan petrol ve doğalgaz bu geçit üzerinden Türkiye'ye akıp milyarlarca dolar getirecek. Tren yolları da inşa edilecek o geçit üzerine. İpekyolu yüzlerce km kısalacak. Çin dahi bu yola bağımlı hale getirilecek. Türkiye artık Afrika'ya kadar uzanıp muhteşem ekonomik gönül ağları kurup, dışarıdaki pastadan kazanan ve masa kuran ülke haline geldikçe tabii ki daha fazla saldıracaklar.
   Rusya'nın bile Ukrayna konusunda arabulcu olması için Trkiye'ye yeşil ışık yakması tesadüf mü? Tabii ki içimizdeki mandacılar bunları konuşmayıp devletine yüklenecek.
   Tabii ki Batı'dabankalara parayatırdığında sıfır faizle kira parası bile alınırken bizde "YÜKSEK FAİZ" diye yırtınacaklar.
   Tabii ki faizi düşürürsen, Batıaşkına faizleri sevenleri iktidara getirmek için dolara saldıracaklar.

 • Fractalboy
  Fractalboy Aylar önce +4

  Seviyorum bu adamı yaa

 • emre köseoğlu
  emre köseoğlu Aylar önce +2

  Lan zaten indirilemiyor ki.

  Yüzde 1 faiz indirimi nedir ya? Kim yüzde 1 için yatırım yapar?

 • By by
  By by Aylar önce +6

  adama helal olsum yamuk yumuk konusmayan adam gibi adam muhsin yaziciglundan erbakandan sonra gordum kaliteli bir adam

  • Muşlu FIRAT Karagöz
   Muşlu FIRAT Karagöz Aylar önce +1

   Şimdi Dr.Fatih erbakan da var takip etmenizi tavsiye ederim.

  • Buran Adler
   Buran Adler Aylar önce

   siyasal ve askeri casusluk” suçlamasıyla tutuklanan DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan Sıradan biri değil, Özel Kuvvetler’de çalışmış. ABD’lilerin 4 Temmuz eğlencesine katıldığı için Özel Kuvvetler’den gönderildi, sonra bursla ABD’de eğitime gitti. Bu tek kişilik bir iş değil, arkası çorap söküğü gibi gelecektir. Biz yavaş yavaş şemayı göreceğiz. RANDCorporation'ın Türkiye raporunda adına tam 39 kere atıf yapılan biri partiye alınırken hiç mi, ‘Bu nedir arkadaş?’ denilmez?"

 • mustafa kemal özyanık
  mustafa kemal özyanık Aylar önce +60

  Liyakatsizlik bizi bu hale getirdi, Sayın Babacan yolun açık olsun dürüst adam..

 • GİTAR PEDAL & AMFİ
  GİTAR PEDAL & AMFİ Aylar önce +34

  500 dolara casusuluk yapılıyorsa ekonomi hakketen kötü 😂😂😂

 • murat çakır
  murat çakır Aylar önce +17

  Yıllardır bir çok seçimde oy dahi kullanmadım gereksiz gördüğüm için ve ayrıca siyasi tercihimi de hiç bir yerde dillendirmedim lakin senin sevmeyin beğenin beğenmeyin ülkenin net şekilde bu adama ihtiyacı var.düştüğümüz bu ekonomi bataklığından ancak bu adam kurtarır bizi. Belki başka şeyler eksik olur ama şuan en çok ihtiyacımız olan bu.

  • Ilker Kilic
   Ilker Kilic Aylar önce +1

   Secime cok var. Cok seyler degisecek.

  • hakan T.
   hakan T. Aylar önce

   hocam 46 yaşındayım. sadece 1 defa "hayır" için kullandım. ülkenin bu adama ihtiyacı var diyorsan çok yanlış yoldasın. geçmişten de mi ders almıyorsunuz ya.

 • O M
  O M Aylar önce +5

  Ali Babacan TBMM TV de Iran dini lideri Imam Ali Hamaney ile TURCA ABD deki siyasi dini faaliyetleriyle ilgili dış kültürel ilişkilerdeki diplomatik görüşmeside politik ekonomi konulu röportajı yaparmısınız ?

 • Berkan Karabulut
  Berkan Karabulut Aylar önce +39

  *Yolun açık olsun çok kaliteli bir program olmuş 👏👏*

 • Muammer Aktas
  Muammer Aktas 11 gün önce

  Ali babacan hakkinda cok on yargilarim vardi ama dinledikce hepsi kirildi bir oy daha kazandiniz tebrikler 👍

 • Cuneyt Sarpkaya
  Cuneyt Sarpkaya Aylar önce +3

  Fatih bey Recep Tayyip Erdoğan'ıda programıza davet etseniz sevinirim

 • emre köseoğlu
  emre köseoğlu Aylar önce +11

  Eee hanımlar beyler? Babacan'a oy verir misiniz?

 • Deniz Demircioglu
  Deniz Demircioglu Aylar önce

  Teke tek programına ekonomiyi konuşmak icin prof özgür demirtas hocayı konuk almanizi tavsiye ederim.Hocanin ekonomideki dogru tespitlerini ve onerilerini, siyasilerin yanlış tarafa cekmeleri çok üzücü.Ekonomi hakkında bilgilenmek istiyoruz.

 • BÜLENT ÖZGAN
  BÜLENT ÖZGAN Aylar önce +2

  Destek vermek isteyenler varsa mutlaka DEVA İle iletişime geçsinler .Sahada destek çok önemli..

 • Erol Øzdemir
  Erol Øzdemir Aylar önce +1

  Sayın Babacan çok güzel bilinçli kunusuyor ve Türkiye içi tam başbakan olucak kişi, ve doğrunun tam adamı 👌

 • Saliha Okan
  Saliha Okan 29 gün önce +2

  Ali babacan gibi kulturlu kibar,ofkesiz bir politakaci gormedim

 • Cemal IŞIK
  Cemal IŞIK Aylar önce +5

  Fatih altaylı SÖZÜM SANA
  BU ÜLKE BÖYLE GİDERSE GENÇLERİN İNTİHAR VAKALARINI ELE ALCAKSIN.....

 • ebubekir yucel
  ebubekir yucel Aylar önce +12

  Ekonominin devası Babacan👏👏

 • Ali İlhan
  Ali İlhan Aylar önce

  32:35 bugün 04,12,2021 dolar 13,70 ve asgari ücret 208 dolar yapıyor sonuç olarak Arnavutluğunda altına düştük

 • muro muro
  muro muro Aylar önce +42

  En büyük ekonomist en ahlaklı siyasetçi sensin BABACAN
  BU ÜLKEYE 10 GÖMLEK FAZLASIN

  • Aldalómë
   Aldalómë Aylar önce +2

   Akp'den çıkma adam bırak ahlaklı olmayı insan bile olamaz.

 • Mustafa Bulut
  Mustafa Bulut Aylar önce +1

  Bu adama yapılan harcama bir sandalyeye yapılsa bundan fazla oy alırdı..
  Halkta karşılığı Yok
  Boşa yağlayıp şişirmeye gerek yok
  Gerçi yaptığı seçim harcaması İLE ekonomiye can veriyor 😁

 • Süleyman Diker
  Süleyman Diker Aylar önce +1

  Saha ve masa herseyde geri çekilme

 • Ens Uzunoglu
  Ens Uzunoglu Aylar önce

  Dışarıya bilgi satarken biraz fazla para alın da içeriye döviz girecekse fazla girsin.

 • Kamil Dilaveroglu
  Kamil Dilaveroglu Aylar önce

  Ortak hükümetin ekonomi bakanı olması gereken bir beyfendi.Ali babacan

 • Ez 82
  Ez 82 Aylar önce +31

  Ali babacan kesinlikle yeni kurulacak hükumeti içinde olmalı.

 • Forex Madeni
  Forex Madeni Aylar önce

  🧿🧿🧿❤️❤️❤️

 • MUSTAFA TEĞMEN DERİN
  MUSTAFA TEĞMEN DERİN Aylar önce +2

  Devletin " dış borçlanma" dışardan borç para alması %20 ya da. Üstü iken " içeriye para vermesi" iç piyasaya borç vermesi %4 civarı rakamlardan bahsetti. İç e para vermemesi furumunda gecelik faizin 1000 lerde dolaşması,geçmişten örnek ile 7000 binlerde misal, örnek verdi. Anladığım nokta devlet bütçesi açık verir " kamu hizmetleri sebebiyle" borç alır. !!!! Anlayamadığım nokta niçin %20 borç alan bir bütçe%20 ile borç alıp%4 le borç veriyor. Bu zarar sır. İçe borç vermediğinde" içe para vermek vb." Gecelik faizi zıplatıyor. Bankalar nakil için artık para kullanmıyorki!!! Herşey dijital. Nasıl ki yüklü miktartl,dolar,altın çekerken bankaya önceden bildirmen gerekiyor ise!!! Bu para bankalara niye gidiyor? İç borçlanma bankalara haraç veriyor gecelik faiz artmasın diye. Birşey yoksa yoktur, olmuyan şeye gecelik 10000 ve faiz verecek sermayeyi,faiz parasını nerden buluyorlar? Yaben çok aptalım ya da bu vakte kadar devleti hep aptallar yönetmiş, Atatürk ten sonra gelenlerin büyük çoğunluğu. CHP aptalların başını çekiyor. İktidar daha piyasa yok ikende böyleydi,bu iktidar piyasadan silindikten sonrada böyle gider. Görünen köy kılavuz istemez.

 • Süleyman Diker
  Süleyman Diker Aylar önce +1

  970 ..670......küçük iller küçük ilçeler...100 parti ...seçime girecek 20 parti

 • Gökhan Güzel
  Gökhan Güzel Aylar önce +8

  Ekonomiye can Babacan 🙏
  Türk siyasetinin gelecek lideri

 • sing song ses
  sing song ses Aylar önce

  Yolun açık olsun.Sana inanıyorum

 • Atay Kaya
  Atay Kaya Aylar önce +1

  alı babacan durus konustugunuz ıcın bu halk sızı destekleıyecektır

 • Mehmet Kadir
  Mehmet Kadir Aylar önce

  Faydalı bilgiler aldım.

 • HT Karabalık
  HT Karabalık Aylar önce +2

  Ali babacan👏

 • Kıvanç Atakul
  Kıvanç Atakul Aylar önce +1

  Dolar 5 gün önce 12,81 imiş. Vay be. Sadece 5 gün.

 • Kays u Zûlâl
  Kays u Zûlâl Aylar önce +2

  Ali Babacan dosdoğru bir adam güvenilir bir i