Montrö Sözleşmesi nedir, Türkiye sözleşmeyi feshederse ne olur?

Paylaş
Ekle
 • katma 5 Nis 2021
 • Montrö Sözleşmesi nedir, Türkiye sözleşmeyi feshederse ne olur?
  İstanbul Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla feshedilmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içerisinde uluslararası anlaşmalardan çıkılma yöntemiyle ilgili tartışmalar başladı.
  Bu tartışmalar kapsamında özellikle Montrö Sözleşmesi bir süredir gündemde bulunuyor.
  Son olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, HaberTürk TV'de katıldığı bir programda, Montrö Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanı tarafından feshinin mümkün olup olmadığı yönündeki bir soruya bunun "teknik olarak yapılabileceği" yanıtını verdi.
  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan emekli 104 amiral de haftasonu yaptıkları ortak açıklamada, Montrö Sözleşmesi'nin tartışma konusu yapılmasından kaçınılması gerektiğini söyledi.
  İktidarın sert tepki gösterdiği bu bildirinin ardından soruşturma başlatıldı, 10 emekli amiral gözaltına alındı.
  Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Montrö Sözleşmesi’nden çıkmayla ilgili halihazırda ne bir çalışmamız ne de böyle bir niyetimiz vardır. Ama gelecekte bu ihtiyaç ortaya çıkarsa, ülkemizi daha iyisine kavuşturmak üzere her sözleşmeyi gözden geçirmekten de çekinmeyiz" açıklamasını yaptı.
  Son günlerde tartışmaların odağındaki Montrö Sözleşmesi'nin kısaca anlatmaya çalıştık.
  Montrö Sözleşmesi ve Kanal İstanbul ilişkisini mercek altına aldığımız videomuz ise burada: tr-cam.com/video/rL_2KYf9xVM/video.html
  BBC Türkçe internet sayfası: www.bbc.co.uk/turkce
  Facebook: bbcturkceservisi
  Twitter: bbcturkce
  Instagram: bbcturkce

YORUMLAR • 70

 • Atakan
  Atakan Saatler önce

  Ülkeyi yemeye geldiler, yemeden gitme niyetleri yok. AKP ye oy vermek Amerikaya İsraile oy vermektir.

 • Saldıray
  Saldıray 7 saatler önce

  12 adaları Osmanlinin Italyana peşkes çektigini bilmeyip Ismet satti diyen bu zırcahiller eminim ki montroden de çekilmek isterler cunku bilgisiz koyun surusuler reis ne diyosa o derler konu kapanır.Montro Turkiyenin boğazlardaki tapusudur. Siz bu asalaklara bakmayin. 16 yildir oy verdikleri adamlarin turkiyeyi bolmek isteyen /bop/ gruplarin adamlari olduklarini anlinca vayy dicekler de ne fayda..

 • hakan özen
  hakan özen 8 saatler önce

  Video ile ilgisi yok ama yaşı küçük olanlar için bir hatırlatma. Bbc pkk'yı en çok destekleyen yayın kuruluşudur.

 • Fatih mehmet Kurkcu
  Fatih mehmet Kurkcu 13 saatler önce

  bize bu sözleşeleri dayatan sahibiniz 85 milyon çocugu öldüren elizabeth.Allah ingilizleri yerlebir etsin insallah

 • mustafa doğan
  mustafa doğan 17 saatler önce

  Cahil çok oldukça bu ülkenin burnu pislikten çıkmaz ne yazık ki. Sokağa çıksan 100 kişiye montrö sorsan. 5-10 kişi hariç bilmez. Böyle cahil milletle yine iyi dayandı ülke...

 • vedo kaya
  vedo kaya 18 saatler önce

  Amerika ile Tayyip Erdoğan hala ortak hareket ediyor sadece sessiz ve derinden gidiyorlar

 • ceyoz Ceyoz
  ceyoz Ceyoz 18 saatler önce

  Bunlar birşey bilmiyor,Hakan Ural gerçekleri açıkladı😂

 • Muttalib Akca
  Muttalib Akca 19 saatler önce

  Söylediğiniz gibi Sadece Sınırlama yapabiliyoruz . ... Kontrol asla bizde değil

 • Mujdat Ozturk
  Mujdat Ozturk 21 saatler önce

  Böyle bir haberi bbc nin yapması çok manidar

 • TC SON SANCAK
  TC SON SANCAK Gün önce

  HERKES UYANSIN VE ÇAĞRILARIMA KULAK VERSİN. TAYYİP SÜFYAN VE ONCA SAHTE MEHDİ Yİ MAHSUS ÇIKARIYOR. BENİ PERFELEMEK İÇİN YAPIYOR. BEN BURADAYIM. HERŞEY EKİM 2018 DE BAŞLADI.

 • TC SON SANCAK
  TC SON SANCAK Gün önce

  ÇOĞUNUZ BİLMEZSİNİZ. BENİM YAŞIM 30 'A YAKLAŞIRKEN 2018 DE SUSTURULMAK SİNDİRİLMEK KORKUTULMAK ADINA CEZA EVİNE ATILDIM. GİRDİ ÇIKTI İLE KISA SÜREDE ÇIKTIM. VE BÖYLE BU HESAPLAR KAPANMAZ DEDİKTEN SONRADA MÜSİBETLERİ SIRALADIM. ÇOK GEÇMEDİ AKPNİN KÖPEĞİ OLAN CENGİZ İNŞAAT KÖPRÜSÜ ÇÖKTÜ. VS DİĞER MÜSİBETLER ÇOĞALDI. PEŞPEŞE KAZA BELALAR OLDU. KARDEŞLERİM ERDOĞAN SADECE ORTA DOĞU EŞBAŞKANI DEĞİL KENDİSİ BİZZAT DİNSİZ İMANSIZ GÜRCÜ YAHUDİSİ SÜFYAN DIR. BEN İSE TÜRKLÜĞÜN SON UMUDU OLAN BEKLENEN KURTARICIYIM. TEK MEHDİ İSA NEBİ YİM.

 • TC SON SANCAK
  TC SON SANCAK Gün önce

  BEN TEK MEHDİ. VE BENDEN BAŞKA DA MEHDİ YOKTUR.
  HERŞEY EKİM 2018 DE BAŞLADI. EBU SÜFYANI 2019 DA DERDEST ETTİM.
  TAYYİP GÜRCÜ YAHUDİSİ SÜFYAN DIR.
  HAKAN FİDAN İRAN ŞİA AJANIDIR.
  HULİSİ AKAR ABDULLAH GÜL İNGİLİZ DERİN DEVLETİ AJANIDIR.
  HEPSİNİ İPE DİZİCEM. TEK TÜRKLÜK MEVCUTTUR. ODA ALTARIN OĞLU TARKAN TÜRKLÜĞÜDÜR.
  DİRİLİŞ KURULUŞ UYANIŞ GİBİ DİZİLER TÜRKLÜĞÜ BALTALAMA ADINA SUNULAN OYALANTI ÖZSÜZ GÖSTERİMLERDİR. BİZDEN DEĞİLLER. BİZLER GERÇEK TÜRKLERİZ. GERÇEK TÜRKLÜK GİZLENİP PERDELENMEKTEDİR. ÇÜNKÜ GERÇEK TÜRKLÜK BİLİNCİ İLE YAŞAR VE YAŞATILIR İSEK DÜŞMANLARIN KORKUSU BU.
  HEPİNİZİ ÖLDÜRÜCEZ. KAFİRLER BEKLEYİN.

 • TC SON SANCAK
  TC SON SANCAK Gün önce

  KISA ÖZET ŞUDUR. 100 YIL EVVEL GELDİLER HİLAFETİ MUHAMMEDİYE DÜZENİNİ YIKTILAR. 100 YIL SONRA ŞİMDİ İSE BAŞKA KILIKTA GELDİLER KONTROLLÜ MODERN HİLAFETİ MUHAMMEDİYE DÜZENİ KURMA PEŞİNE DÜŞTÜLER. AKP TERÖR ÖRGÜTÜ. TAYYİP ERDOĞAN EBU SÜFYAN DIR. GEORGE BUSH DECCALDİR.

 • Enginsen
  Enginsen Gün önce

  Kesinlikle yapilmamali. Hicbir faydası olmadığı gibi Türkiyeyi son derece sıkıntılı bir duruma sokar bu iş. Mevcut şartlar değişir yeni bir rejim oluşursa tamamen Montrö masaya yatırılır bu işte de kaybeden Türkiye olur. Ileride ya Rusya ile taraf ya da papaz oluruz. Bu tamamen bir ihanet projesi, TC Devletinin değil olsa olsa Abdnin projesi olabilir. jeopolitik olarak da bir askeri harekatta ada şehri gibi korumasız bir hale gelir Avrupa yakası. 3-5 tane Arap müteahhit mali götürecek diye ülke böyle bir aptalca riske atılmaz. Istanbul boğazının ruhu da kalmaz 2 milyon ekstra nüfusu bu şehir hiç kaldıramaz onu geç Devlet garantisi verilirse kimseyi de zorla geciremeyecegine göre bütün o inşaat masrafları hepsi bizim.cebimizden boşu boşuna cıkmış olur bu ülkenin de ekonomisi bir daha sittin sene rayına oturmaz.

 • aslı
  aslı Gün önce

  Ülkeyi araplara satacak herhalde bu arap sevdalıları kim proje acaba tarih gösterecek

 • Turkish Empire
  Turkish Empire Gün önce

  Montrö değişecek. Bizim izin verdigimiz gemiler sadece geçecek. Şimdiki gibi ipini koparan değil.

 • Film Film
  Film Film Gün önce

  Satılmadık bir sözleşmemiz kalmıştı

 • Kubilay ÜLGEN
  Kubilay ÜLGEN Gün önce

  Kanal İstanbul projesi olacak. NOKTA. :)

  • Kubilay ÜLGEN
   Kubilay ÜLGEN Gün önce

   @Ventus Est ismin TÜRK ismi değil iken profil resmin neden ULU ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK? o resmin ardına saklanmakla eline bir şey geçmez. Sende ki de beyin işte:))

  • Ventus Est
   Ventus Est Gün önce

   beynin olsa önce keşke

 • trader man
  trader man Gün önce

  Türkiye büyüyüp gelişecek. İlerleyecek...Zoruna gidenin borusuna gitsin. Çekemeyen anten taksın...puhaha..

 • selozb1903
  selozb1903 Gün önce

  BBC olmasa nerden ne öğreneceğiz
  Türk kanallar örnek almali
  Kanal ISTANBUL amerikan projesidir rusyayi irani vurmak için montrö çekilirsek hapi tutarız göz göre göre tehlikeye giriyoruz allah yardımcımız olsun

 • Muhammet Ali Tecimer

  Süveyş ve panama kanallarından adamlar milyar dolarlar kazanırken 100 yıldır nerdeyse bedava elini kolunu sallayarak geçiyor ticari savaş gemisi farketmiyor. Bumu sizin zafer dediğiniz teminat dediğiniz montrö . enayilik den başka bişey değil boğazları teslim etmişiz resmen yol geçen hanı baska bisiy değil. İnşallah fes ederiz bu anlaşmayı birgün o günleri görürüz biz göremesek de

 • jsjejdjjr iyhrjdnnf
  jsjejdjjr iyhrjdnnf Gün önce

  Türkiye ve hükumet karşıtı propaganda trolleri salmışlar buraya.

 • Zeynep Hale Yetik
  Zeynep Hale Yetik Gün önce +1

  Offf offf !

 • Ali Ramis Döngel
  Ali Ramis Döngel Gün önce

  Montrö sözleşmesi bugün gündemde değil ama yarın gündeme gelebilir. Montrö den cıkarsak ülkeyi savasan sokarız. Sırf ABD Karadenize girmesi için böyle bir sey yaparsak ilerisi cok zor.

 • Yiğit Yılmaz
  Yiğit Yılmaz Gün önce

  Dış güçler atağa geçmiş görüyorum ki bizim cahil toplumda bunları şak şaklıyor devam edin koyun sürüsü

 • mustafa aydın
  mustafa aydın Gün önce

  Çanakkale’de savaşı kazan 250 kiloluk mermi taşı savaş gemisini vur savaşı kazandık diye bayram yap ama boğazın güvenliğini el edeme bu nasıl bir Zafer bu nasıl bir çelişki

 • İbrahim Erol
  İbrahim Erol Gün önce

  Türkiyenin montrö yü bozmak için gücümü var orada garantör devlet Rusya yaaaaa varrrr 93 harbi ile Osmanlıyı ruslar yıktı,

 • Zafer Çalışkan
  Zafer Çalışkan Gün önce +1

  "Marmara Denizi ve boğazlar bizim toprağımızdır. Montrö kalkarsa iç su rejimi uygulanır. O zaman tüm kurallar Türkiye tarafından konur. Diğer devletlerin bunu bilmesi lazım." DOÇ. DR CİHAT YAYCI
  Yani arkadaşlar o kadar devlet neden bu anlaşmadan bu güne kadar çekilmedi? Çünkü serbest geçiş hakları var. Ic su rejimi uygulanacak yerden ücretsiz geçiyorlar avantajlarina olduğu için çekilmediler. Karadeniz ülkelerinin de isine geliyor çünkü Karadenize askeri gemilere sınır koyuyor. Türkiyenin işine gelen nokta abd savaş gemisini sokamadiginda bizi tehdit edemiyor çünkü uluslararası sozlesmeden sokamiyor. 2. Dünya savaşında tarafsız kalmamizi da bu sözleşme korudu. Fakat montrö olmazsa olmaz değildir. Bm ve heryerdr Türkiye toprak bütünlüğü tanınmış ve deklare edilmiştir. Boğazlar Türkiyenin toprağıdir Marmara Denizi iç su sınıfına girer ve bu sozlesmeden ülkeler çekilirse veya çekilirsek. O kalıcı madde falan hikaye iptal olmuş sözleşmenin kalıcı maddesi olamaz bunlari cihat yayci söylüyor. İç su rejimi uygularsak hem para alırız hemde gecislere sadece kendimiz karar veririz fakat bu Türkiyeye politik zorluk getirecektir abd savas gemisi sokmak isteyecek rusya engellememizi isteyecek arada kalacağız. Bundan dolayı sözleşme bir başkasi iptal etmek isteyene kadar devam etmeli ama iptal etmek isteyenler de iç su rejimi uygulanacağını bildiği için bu kadar senedir çekilmek isteyen olmamıştır. Japonya dışında

 • Sami Deniz
  Sami Deniz 2 gün önce +1

  Panadan ücretli geç, süveyşten ücretli geçen boğazlardan beleş geç, oh ne güzel dünya

  • Ventus Est
   Ventus Est Gün önce +1

   @hakan hakan bırak uğraşma bu koyunla

  • hakan hakan
   hakan hakan Gün önce

   @Sami Deniz Beleş kanal olmuyor işte o çapsız. Doğal su yolu oluyor.
   İngilizin elinde boğaz var çapsız. Cebelitarık boğazı:))))) üstelik bizim ki gibi, 6 Ülke'yi bağlamıyor, bütün dünyayı bağlıyor. Doğal su yolu olduğu için, para alamıyorlar:))))))))
   Başka komik tespitin var mı çapsız. Yaz da biraz daha gülelim.

  • Sami Deniz
   Sami Deniz Gün önce

   @hakan hakan tamam ya işte hazır elinde beleş yapılmış bir kanal var, bu boğaz ingilizin elinde olaydı para vermeden geçemezdin zaten o yüzden adamlar sevr de boğazı işgal ettiler bura benim dediler çok bilmiş zavallı,

  • hakan hakan
   hakan hakan Gün önce

   Sevgili cahil kardeş. Panama ve Süveyş, milyarlarca dolar harcanarak, yapılmış KANALDIR.
   Bizimkisi ise BOĞAZDIR.
   Daha arada ki farkı bilmeden, yorum yapacak, cahil cesaretine hayran kaldım. Günümüz Türkiye'si nin bir özetisin.

 • Cezeri
  Cezeri 2 gün önce

  Türkiye isterse çekilir sıkıntı yok !...

 • Dursun DEMİR
  Dursun DEMİR 2 gün önce

  Montre den filan çekilme yokki kim nerden çıkarıyor kanal istanbulla pasif gelir sağlama peşindeler suveyş gibi panama gibi

 • Batın Topbaşoğlu
  Batın Topbaşoğlu 2 gün önce +1

  Kim ne derse desin ister gavur medyası diyin,ister yalancı medya bu tarz kanallar olmasa doğru düzgün çoğu bilgiyi öğrenemeyeceğimiz kesin

 • #siiryürekte #poeminly
  #siiryürekte #poeminly 2 gün önce +1

  dışişlerine kpds ile alınan memurların dörtte üçü şu kadar bilgiye sahipse saçlarımı kazıtırım.
  türkiye’nin sıkıntısı bir sömürge ülkesi mantığında kritik kurumlarına memur alması ve onları donanması gerekenlerle donatmamasıdır.
  yoksa siyasetçi her şeyi söyler o ayrı.

 • Kemal Seyyahi
  Kemal Seyyahi 2 gün önce

  Türkiye beleş ülke nasıl olsa
  Her türlü gemi bedava gelip geçiyor

 • Cihan Bayram
  Cihan Bayram 2 gün önce

  Montrö antlaşması ni anlatan BBC ne kadar manidar

 • Ismail Rizazede
  Ismail Rizazede 2 gün önce

  montrönun baypas olması için. Çanakkaledende kanal açılması lazım.

  • hakan hakan
   hakan hakan 2 gün önce

   Amerika Montrö'yü bypas etmek için, onu da yapar, merak etme sen.

 • Furkan Gürünlü
  Furkan Gürünlü 2 gün önce

  Oruç tutarken vücut geliştirme ve spor ile ilgili ücretsiz eğitici bilgiler için benimle iletişime geçebilirsiniz 👍🔥🔥🔥

 • Yalnız Kalmış X
  Yalnız Kalmış X 2 gün önce +1

  Montrö' nün iptali kendi ayağımıza sıkmamıza neden olur. Bir daha böyle bir yanlıştan dönülmez de. Montrö' nün iptali boğazları riske sokar. Denizleri güvensizleştirir. Bunu lütfen anlayın.

 • Elite lover Roberto
  Elite lover Roberto 2 gün önce

  Boğazların ismini ilk kez Türkçe duydum Azerbaycanda bile o boğazlara Dardanel ve Kerç boğazları diyorlar. Malum Sovyet zülmünde yaşadık. Ama bence bazı konularda iyi ki, yaşadık. Toprak ağalarının zülmü bitti, aşiret ve mafya kavgası yok. Mis gibi

 • Selahattin KARLI
  Selahattin KARLI 2 gün önce +1

  Ülke bizim ister kapatır ister açarız. Korkma diye başlayan istiklal marşını unutmayınız

 • Beyza Çoksoylu
  Beyza Çoksoylu 2 gün önce

  Herkes bir şeylerin farkında olmasına ve yönetimden içinde bulunduğumuz durumdan şikayetçi olmasına rağmen yıllardır sandıktan aynı sonuçların çıkmasının 2 nedeni olabilir. Ya insanlar 3 maymunu oynayıp bilinçsizce oy kullanıyor ya da iktidarın karşısında güçlü bir muhalefet yok. Sizce sorun hangisi?

 • Eyüp Çiçek
  Eyüp Çiçek 2 gün önce

  Boğazlarla ilgili tüm antlaşmalardan çekilmemiz lazım .Tüm gemilerden para almamız lazım ve istemediğimiz gemileri geçirmememiz lazım

  • hakan hakan
   hakan hakan 11 saatler önce

   @Eyüp Çiçek Biz bu sayede, dünya üzerinde boğaz geçişinden, para kazanan tek Ülkeyiz.

  • Eyüp Çiçek
   Eyüp Çiçek Gün önce

   @hakan hakan Uluslarası hukuk sadece bizim için mi geçerli Dünyadaki tüm boğazı olan ülkeler kendi boğazlarını kontrol ediyor. Her ne olursa olsun hiçbir anlaşma yararımıza değil.

  • hakan hakan
   hakan hakan 2 gün önce

   Öyle olmuyor işte o işler. Klavye başında kolay gözükebilir ama, uluslararası hukuk var.

 • Gökhan
  Gökhan 2 gün önce

  Ant network :Leaders
  Eagle Network:unal
  TİME STOP:ggokhan
  Bee:unalgkhn
  Bitranium:46BFE2ED0F9
  Zaman kaybetmeyin sizde kazin
  Kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

 • Batman
  Batman 2 gün önce

  Montrö, imzalandığında 5 yıl sonra olması lazım sanırım taraflardan herhangi birinin bildirimi ile tekrar masaya oturulabilir montrö askıda olan bir andlaşmadır, Ve Cumhurbaşkanı Anayasal, Temel hak ve özgürlükleri ilgendiren konularda kararname ile fesih yada ilgada bulunamaz Anayasaya aykırı bir durum bu ama kim takıyoki bunu?

 • Tayfun Can
  Tayfun Can 2 gün önce

  Kanal yapılırsa abd Çin Rusya AB nin iplerini eline alırsın. Bir düşün rusyaya suriye de beni rahat bırak yoksa kanaldan abd savaş gemilerini geçiririm dediğini. Yada abd ye beni Akdenizde ege de rahat bırak yoksa kanaldan Rus savaş gemileri ve denizaktılarını istediğim süre ile istediğim tonajda ak denize egeye salarım de Çine aynı vb... Burda hesap geçeçek Yük gemilerinde para almak değil daha büyük Bi düşünce var hala anlamadınız mı gençler

  • hakan hakan
   hakan hakan 2 gün önce

   Kardeş, sen anlamamışsın. Rus gemisi tabi ki geçecek, zira Karadeniz'e kıyıdaş Ülke. Montrö zaten Karadeniz'in güvenliğini sağlıyor.

 • Muhammet Turan
  Muhammet Turan 2 gün önce

  Türkiye Rusya için önemli bir ülke

 • Ömer Tarhan
  Ömer Tarhan 2 gün önce +1

  Herkes kendini milli sayıyor ama asıl sorun herkesinin milliyetçiliği Türk milliyetçiliğinden ziyade ideolojik bir milliyetçiliğe dayanıyor.Yani senin milliyetçiliğinle benim milliyetçiliğim aynı değil.Iktidar olanın milliyetçiliği geçerli sadece..Bunu kimse dile getirmiyor ama karşıdakini karalamadan geçemiyor. Artık kendinizi kandırmayı bırakın !..

 • Zafer Kulagu
  Zafer Kulagu 2 gün önce +2

  Lozan ve Montrö anlaşmasını tartışmaya açmak , vatan hainliğidir.

  • Zafer Kulagu
   Zafer Kulagu 2 gün önce

   @rejep ahmedow hiç merak etme. Yakında aynı bayrak altında birleşeceğiz. NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE

  • rejep ahmedow
   rejep ahmedow 2 gün önce

   @Zafer Kulagu RTE gibi diktatorlar kardes TCnin gelecegi olmaz kardes. Size fakkat guyc ve guvve arzu ediyorum. Turk aleminde demokratiya ve azadlik olsun

  • rejep ahmedow
   rejep ahmedow 2 gün önce

   @Zafer Kulagu sevap Ataturkin imagi RTE gibi diktatorlar ucun coh pis sey, ona gorede onlar o imagi yok etmeyin zorunda

  • Zafer Kulagu
   Zafer Kulagu 2 gün önce

   @rejep ahmedow bunlar sizin dışarıdan görüp bildiğiniz gibi değil kardeşim.

  • Zafer Kulagu
   Zafer Kulagu 2 gün önce

   @rejep ahmedow belki bilginiz yoktur sizin. Bunlar TC ibaresini tabelalardan kaldırdılar. Okullarda Türk andı okunurdu. Ne mutlu Türk’üm diyene denirdi. Bunlar yasakladı. Bu gün okunmuyor. 30 Ağustos Zafer bayramı yıllardır kutlanmıyor mesela Türkiye’de. Her fırsatta Türk’ün atası Atatürk’e hakaret ediyorlar. Milli günlerde Atatürk posterlerini bilinçli olarak ters asıyorlar.

 • Yusuf Yazıcı
  Yusuf Yazıcı 2 gün önce +1

  Montrö nün kaldırılması demek NATO-amerikan gemilerinin Karadenize dolması demek ee buna Rusya da göz yummaz yıllardan beri Karadeniz'de barışı bu anlaşma ile koruyoruz galiba rahatlık götümuze batıyor

  • Ttyy ytt
   Ttyy ytt 2 gün önce +1

   Montrönün kaldirilmasi direk rusyaya savaş açmamiz gibi birşey.

 • ferhat dikmen
  ferhat dikmen 2 gün önce +1

  Pamukkale Üniversitesinde 2015 yılında seçmeli olarak inkilap tarihi dersimize Doc. Dr.Umut Karabulut hocamız girdi . Kendisinin uzmanlık alanı Cumhuriyet Tarihidir . Bize o derste Lozan Antlaşması hakkında ortalıkta dolaşan safsataları anlattı , yok 100 sene boyunca maden çıkaramayacakmışız, gizli maddelerin olmadığını vs anlattı ayrıntısıyla kanıtlarıyla .Daha sonra Kanal İstanbul projesinden bahsetti durduk yere gündemde olmamasına rağmen .Şu anda Montrö Boğazlar sözleşmesinden dolayı ticari gemiler vs neredeyse hiçbir harç parası ödemeden geçebiliyor , antlaşmada şöyle bir madde varmış bunun gerekçesi olarak " BAŞKA BİR GEÇİŞ YOLU YA DA ALTERNATİF OLMADIĞI İÇİN . " .

  Hocamız "Eğer bu kanal yapılırsa Türkiye diyecek ki bak yeni bir alternatif var , Artık ticari gemileri vs artık kanal istanbul dan geçirmeyi zorunlu tutuyorum !" diyerek yılda milyarlarca dolar para kazanacak süveyş ve panama kanalında olduğu gibi .
  *Kendi düşüncelerim değildir bize anlattıklarını aktardım ,doğrudur yanlıştır bilmiyorum .

  • hakan hakan
   hakan hakan 2 gün önce

   Senin hoca, tek bir bilimsel makalesi olmadan, siyasi ilişkilerle hoca olanlardanmış. Çünkü size anlattığı şeylerin tamamı, palavra. Hoca yapanlara borcunu ödüyor.

 • esər
  esər 2 gün önce

  Ne çakal bir kanal montrödwn beri bizim kontrolümüzdeymiş Fatih Yavuz Kanuni zamanında kimin kontrolündeydi

  • hakan hakan
   hakan hakan 2 gün önce

   Kıyaslama yapmak için, 600 sene geriye mi gitttin? Fatih zamanında bizim kontrolümüzdeydi. Eeeee?

 • Ali Agbulak
  Ali Agbulak 2 gün önce +1

  Kanal İstanbul'u savunduğumdan değil ama İngiliz aklı ile kanalın yapılmaması için kamuoyu oluşturmaya yönelik hazırlanmış bir video.

 • erşan ildiz
  erşan ildiz 2 gün önce +1

  Bugün A haberde montro antlaşması ile toprak kaybettik diye bi haber gelsr inanacak okadar çok sığır tanıyorum ki o yüzden montro karşıtı olanlari ciddiye almayin derim

 • Murat Şan
  Murat Şan 3 gün önce +1

  Ekonomiyi batıran, fabrikaları satıp işçiyi bitiren adamlar; üç beş geçiş ücreti için boğazların askeri güvenliğini fesh etmeye çalışıyor. Komedi filmi gibi anasını satayım.

 • KORAY
  KORAY 3 gün önce +2

  BBC Sizin Misirin kontrolündeki Suveyse de konu acsaniz da insallah ibret alsa
  Bitmedi Gelmis Kendini Feda eden Reisin resmiyle cahil toplamasi yapmayın tek karakter genel ahlaka uygun olandir
  Son Bu insan dir(Reis) demeye agziniz gitmiyor

  • hakan hakan
   hakan hakan 2 gün önce

   Sn Sığır. Süveyş'le Montrö'nün ne alakası var?

 • Devran Bal
  Devran Bal 3 gün önce

  Montre anlaşmasını içerini okuyan var mı içinizde ?

 • Devran Bal
  Devran Bal 3 gün önce

  Türkiyenin o zamanki posta gazetesi aynı Alman Der Bild gazetesi gibi çok ama çok güzel bir yalan hikayesi yazmış Montre hakkında , biz bugazlarda montre zaferini elde etik diyar , milleti çok fena uyutmuşunuz CHP emde Çok Güzel bir şekilde yalanlarınız aynı bir uyku hapı gibi millete içirip milletin haklarına tecavüz etmişiniz. Pess beee

  • hakan hakan
   hakan hakan 2 gün önce +1

   Dünyanın en kolay kandırılan zevatı, tespit yapmış:)))))) Montrö'yü kaldırıp, yine çaktırmadan, abd'nin kucağına oturmaya bahane arıyorlar:)))) 6. Filoyu kıble yapıp namaz kılanlar, dolmabahçe'de yine 6. Filoyu görmek istiyor. Derdiniz belli oldu.

  • Reşit Parlak
   Reşit Parlak 3 gün önce +1

   daha yazı yazmayı beceremeyen adam bize akıl veriyor, gülünç.

 • yunus emre
  yunus emre 3 gün önce +1

  Söyleyin yalanları anlatın gerçek olmayanları İngilizin kurduğu haber kuruluşundan ne olur Montrödan önce sizi kaldırması lazım.

  • hakan hakan
   hakan hakan 2 gün önce

   Gayet net anlatmışlar. Sen neresini anlamadın? Söyle ben anlatayım.

 • Halil İbrahim GÜL
  Halil İbrahim GÜL 3 gün önce +1

  Bbc den beklenen bir video olmuş. Turkiyenin aleyhine gelişebilir mış. Hadi len bundan daha kötüsü nedir. Kimseye geçemezsin diyemiyorsun. Bu videodaki lerin kim olduğu belli hepsi soros un çocuğu. Bu muhalefet neye kötü diyorsa bu ülke için iyidir. Durmak yok yola devam REİS

  • hakan hakan
   hakan hakan 2 gün önce

   @Halil İbrahim GÜL Montröcüler diye bir tabir yok. Montrö'nün Türkiye'nin güvenlik tapusu olduğunu bilen, Türk'ler, ve bundan rahatsız abd'ye yardım ettiğinin dahi farkında olmayan ahmaklar var. Allah kştap diye sizi kandıranlar, sizi Soros'un da, İsrailin'de kucağına oturtuyor. Bu kadar rezilsiniz.
   Kanal İstanbul'a gelelim. Eğer sadece klasik beton projesi ise, sıkıntı yok. Ama abd'nin karadenize çıkış projesi ise, abd katar projesidir. Benden bir tavsiye, Allah kitap deyip, siz cahil cühelayı, abd'nin kucağına oturtanlara dikkat edin.

  • Halil İbrahim GÜL
   Halil İbrahim GÜL 2 gün önce

   @hakan hakan Kendini yırtmaya gerek yok bizim dost düşman algılama sistemlerimiz yerli. Sen aşağılama ve hor görme hastalığından kurtulursan dediklerime cevap verirsin. Reis bu ulk3nin bekası için her şeyi yaptı yapıyor, çok basit bu gün kanal istanbul a kim karşı ise montrö ya o sahip çıkıyor.

  • hakan hakan
   hakan hakan 2 gün önce

   @Halil İbrahim GÜL Çünkü cahilsiniz. Dünyanın en kolay kandırılan zevatısınız. Montrö Türkiye'nin güvenlik tapusudur. Montrö sayesinde, abd Karadeniz'de üs kuramıyor. Montrö sayesinde, Karadeniz, dünyanın en sorunsuz denizi.
   Montrö sayesinde, abd'nin hakimiyet kuramadığı tek deniz, karadeniz.
   Ege ve akdeniz'de Abd bizi kuşatmış durumda. Yunanla, israil'le tatbikat yapıyor sürekli. Peki neden karadeniz'de yapamıyor? Çünkü montrö var. Farkında bile değilsiniz, kendinizi Soros'a satmışsınız. Bu kadar ahmak olmayın.

  • Halil İbrahim GÜL
   Halil İbrahim GÜL 2 gün önce

   @hakan hakan Montroyu savunan camianın kanal istanbula karşı olmasi bunlarin da abd den turkiye için demokrasi beklemesi kimin ne safta olduğunu çok açık ortaya koyuyor. Sorun sizin gibilerin bu memlekette bizim gibileri hep cahil görmeleri. Sizin cahilliginiz de bu memlekettin insanının ne kadar zeki ve basiretli olduğunu bilmemeniz.

  • hakan hakan
   hakan hakan 2 gün önce

   @Halil İbrahim GÜL Montrö'ye zerre bilmeden saldırmak, hem cehalet hem ihanettir. Posta koydu falan, bunlar cahil cühela kandırma hikayeleri. Montrö'den rahatsız olan, bir abd, bir siz:)))))) Sebebini hiç düşündün mü?

 • OĞUZ-HAN TARIK ÖZ-ATA
  OĞUZ-HAN TARIK ÖZ-ATA 3 gün önce +2

  Plip videosu yorumları kapalı neden korkuyorsunuz. Demokrasi, özgürlük, ifade hürriyeti nerede? Yoksa hepsi dünyanın "en kullanışlı yalanları mı? " Kendini şirin göstermeye çalışma bbc...

 • mustafa Melih
  mustafa Melih 3 gün önce +1

  Amerika 'yı boğazdan geçirmeyen montrö ye selam olsun.

 • Asya YEŞİL
  Asya YEŞİL 3 gün önce

  Kanalı Açalım bugün olmazsa 100 yıl sonra açılacak kanal yine montrö gündeme gelecek Möntröye ayar çekilmeli zaten tam bizim istediğimiz gibi bir anlaşma değil o kadar şehit verdik daha iyisi olmalı

 • Harun Aygoz
  Harun Aygoz 3 gün önce

  Allah aşkına bu bbc kime hizmet ediyor. Benim devletim neden diğer boğazı olan avrupa ülkeleri gibi geçen gemilerden vergisini alıpta vatana millete fayda sağlayamıyor. Bunu neden bir Türk evladı sormuyor.

 • Selahattin Kara
  Selahattin Kara 3 gün önce

  5.22 türker ertürk bu adamı iyi tanıyın suriyenin kuzeyinde radikal islamcı örgütler olacağına laik yapısını bildigimiz kürt pyd gibi grupların olması daha iyidir diyecek kadar öngörüsüz biridir. Türkiye böyle çok bilmislerden çok çekti

 • sabri turfanda
  sabri turfanda 3 gün önce

  Kanal İstanbul projesi ilk ilan edildiğinde olası İstanbul depremini tetikler denerek karşı çıkıldı beklenilen tepki gelmeyince, bu proje katarlılar ve rantçıları zengin etmek amacıyla yapılmıştır ve hiç bir getirisi olmamasına rağmen ülke ekonomisine büyük yük getirecek dendi yine istenilen tepki oluşturulmadı, şimdide hiç bir hükümet yetkilisi böyle bir durumdan bahsetmemesine rağmen montrö yü dillendirip kanal İstanbulu yapımı engellenmeye çalışılıyor. Kanal İstanbul ülkemize ne getirir ne götürür idrak edecek bilgim yok ama yapılmaması için bağzı kesimler bu kadar debeleniyorsa şundan kesin eminim demekki ülkeye büyük faydası olacak. Yapılmasın diye o kadar yırtındılarki kanal İstanbul yapılırsa tavuklar kısırlaşacak Çin den sunni yumurta ithal etmek zorunda kalacağız deseler şaşırmam artık.

  • hakan hakan
   hakan hakan 2 gün önce

   @sabri turfanda Diğerleri ile farkınız şu. Siz bilmeden veriyorsunuz:)))) Çünkü dünyanın en kolay kandırılan zevatısınız. Allah kitap, yerli,milli diyerek verditiyorlar size. En komiği de bu.
   Montrö'den tek rahatsız olan siz ve abd:)))))) 6. Filoyu kıble yapıp namaz kıldığınız günleri özlediniz. Dolmabahçe'nin önüne abd donanmasını, tekrar dizdirtmeden, rahat etmeyeceksiniz. Anlaşıldı.

  • sabri turfanda
   sabri turfanda 2 gün önce

   @hakan hakan birde şöyle bir durum var kanal İstanbulun yapımını abd isteseydi o kanalın yapımı yıllar önce bitmiş olurdu. Bu kanalın yapımı ilan edileli yıllar geçti ve hala yapılamadığına göre bu kanalın yapımını sadece abd değil avrupa da , rusyada istemiyor demektir. Onların istememesi benim istemem için yeterli bir sebep.

  • sabri turfanda
   sabri turfanda 2 gün önce

   @hakan hakan 42 yaşındayım ve o yapılmasın diyenlerin yıllarca arka taraflarını abd ye verdiklerine canlı şahidim. Haaa biz yıllarca verdik aynı hatayı siz yapmayın diyorlarsa onu bilemem lakin şunu biliyorum ki o yapılmasın diyenler iktidara ilk geldiklerinde yine arkalarını abd ye vermiş olacaklar. Zaten arkalarını abd ye vermeden iktidara da gelemezler.

  • hakan hakan
   hakan hakan 2 gün önce

   Yapılmasın diyenler, arka tarafınızı yine abd'ye vermeyin diye yapılmasın diyor.

 • Farzad fn
  Farzad fn 3 gün önce

  Eğer bbc+chp+pkk onayliyorsa sikinti buyuk

 • Taraflı Tarihçi
  Taraflı Tarihçi 3 gün önce

  Lozan da yalan montrö de.. Bunu şimdi konu diğe değil yıllardır üzerinde çalıştım için biliyorum, ama kafa patlatıp anlatmak zor herkes bildini okuyor

 • Cxxx Xxx
  Cxxx Xxx 3 gün önce

  Kanal İstanbul'un tek amacı ABD'yi karadenize sokabilmek hatta kanal istanbul projesinin maliyetini bizzat ABD karşılayacak giremediği tek deniz orası.ABD artık Rusya'ya yakın olmak sıcak temas sağlamak istiyor orada gücünü ve egemenliğini sağlamayı hedefliyor.Hatta Rusyanın oradaki mutlak hakimiyetini kırmak istiyor.Bu da olası kanalda epeyce savaş gemisi görebileceğimiz hatta videoda anlatıldığı gibi Rusya'nın deniz kuvvetlerine haddinden fazla yatırım yapmasına neden olacak.Amaç katarlara arsa satmadan ziyade bu.

 • Muhammer Yozgat
  Muhammer Yozgat 3 gün önce +2

  Daha iyisi varken neden iyi saydığınız la yetinelim ?? Montrö Lozan kendi dönemleri çerçevesinde başarıdır fakat bugün ki TC devletinin milletinin gücüne istiklâline gölge düşürücü konumdadır her 2 antlaşma da önemini geçerliliğini yitirmişdir aksini iddia edebilen insanlar Türklüğün temel anlam ve önemini kavrayamamış itikatsızsız insanlardır.

 • Uzeyr N.
  Uzeyr N. 3 gün önce

  Şuraya gelip ülkeyi yönetenlere sallayanlar bu kanal Türk kanalı değil haberiniz olsun . Türkiyenin çıkarları için faaliyet göstermiyor yani onu bilin.