A Temple in Turkey : Sumela Monastery

Paylaş
Ekle
 • katma 8 Oca 2022
 • Sümela Manastırı ; Anadolu coğrafyasının ve Hristiyan dünyasının en önemli ibadet merkezlerinden biridir. Milattan sonra 4. yüzyılda yapılmaya başlandığı düşünülen manastır; Karadeniz'in yüksek dağları arasında bütün ihtişamıyla yükseliyor. Belgesel tadındaki bu videoda sizlere Sümela Manastırı'nı anlatmaya çalıştım umarım hoşunuza gider. İyi seyirler..

  İletişim bilgilerim :
  instagram : engindeniz_...
  e posta : engin.ugan@hotmail.com

  Videoda tavsiye ettiğim Umay Kubay kanalı : tr-cam.com/channels/yG1.html...

  Tavsiye edebileceğim bir gezi kanalı Şaban Yüksel : tr-cam.com/channels/zbA.html...

  Peki ben kimim ?
  İsmim Engin, 1991 doğumluyum. Ege Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunuyum. Bugüne kadar bir çok filmde çalıştım ve belgesel yönetmenliği yaptım. TRT ve Kültür Bakanlığı dahil olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlardan yönetmenlik ödülü aldım. Şimdi ise öğrendiğim yeni bilgileri aldığım eğitim ile birleştirerek burada size aktarıyorum. Bunun yaparken çok eğleniyorum. Umarım siz de benim gibi keyif alırsınız. İyi seyirler.

  Videodaki müzik "Solas Composer" tarafından yapılmıştır..

YORUMLAR • 898

 • Engin Deniz Videoları
  Engin Deniz Videoları  16 saatler önce +273

  Dostlar videomu sevdiyseniz paylaşmanız benim için yeterlidir iyi seyirler keyfini çıkarın 🙂

 • z
  z 14 saatler önce +255

  Böyle bir şahaserin bizim ülkemizde olduğu için gurur duymalıyız .. Kıymetini bilmeliyiz ..

 • Ayşuu
  Ayşuu 16 saatler önce +149

  "Belki ileride ülkemizi sevmek kadar güzelliklerini de korumanın önemli olduğunu anlayacak kıvama geliriz."

 • Metin ÇİĞDEM
  Metin ÇİĞDEM 16 saatler önce +434

  Şu anlatımınıza bir ben mi hayranım başarılar dilerim ve sürekli beklemedeyim yeni video larınızı

 • Benoz
  Benoz 12 saatler önce +36

  Yapıtlar efsane gerçekten

 • Jimi Hendrix 🎸
  Jimi Hendrix 🎸 16 saatler önce +126

  Türkiye topraklarında o kadar mükemmel tarihi yerler var ki ne yazık ki değerini bilmiyoruz.

 • Can can Alttre
  Can can Alttre 16 saatler önce +117

  Böyle bir şahaserin bizim ülkemizde olduğu için gurur duymalıyız .. Kıymetini bilmeliyiz ..

 • Sıla Kaya
  Sıla Kaya 16 saatler önce +86

  2013 yılında Karadeniz’e üniversite okumak için taşındığım zaman, henüz birinci sınıftayken minimal bir Karadeniz turuyla gitmiştim Sümela’ya. O zaman tur rehberi Sümela’nın etkileyici bir atmosferi olduğunu ve döndükten sonra bile etkisinden çıkamayıp tekrar gelip görmek isteyeceğimizi anlatmıştı. Gerçekten de öyle olmuştu. Birkaç gün etkisinden çıkamamış ve tekrar tekrar görmek istemiştim. Şimdi videoyu izlemek o güzel lisans yıllarımı hatırlattı ve Karadeniz’i ne kadar özlediğimi fark ettirdi bana. Teşekkür ederiz Engin Bey. Yine harika bir video olmuş. 👏🏻

 • Lonely Gamer
  Lonely Gamer 16 saatler önce +89

  Müslüman'ım ama ne yalan söyleyeyim bu tür yerler ve manastır'lar hep ilgimi çekti ve çok sevdim... buralarda yaşamak isterdim çok huzurlu ve dünyadaki tüm her şeyden çok uzak harika burada zaman yavaş işler ve tabii ömür de çok uzun gelir insana. 🥲 Mekandaki zarafete bir bakın yaw 🙂

 • Dünya İnsanı
  Dünya İnsanı 16 saatler önce +87

  Manastır neredeyse yirmi yıldır tamir ediliyor hâlâ bitemedi. Ne zaman gittiysem alt katlara inemedim. Çökme tehlikesi varmış. Birde herkes mal gibi ismini duvarlara kazımış. Sanki isimler çok umurumuzda.. Burası son yıllarda değer kazandı.

 • Mahmut Tuğluer
  Mahmut Tuğluer 14 saatler önce +35

  2011 yılında 5 öğrenci erzurumdan araba kiralayıp Trabzonu gezmiş son olarak buraya gitmiştik. Malesef giriş ücretine paramız yetmemişti. Kapıdan döndük. Gidiş yolu o kadar zorlu ki içeri girememek üzmüştü. Bu tip yerler tüm öğrencilere ücretsiz olmalı.

 • Leydi Hanım
  Leydi Hanım 16 saatler önce +30

  Güzel ülkemin her bir yerinde herbiri ayrı ayrı binlerce tarihi çeşitlilik var daha bir çoğu da halen toprak altında henüz keşfedilmemiş olduğuna eminim.

 • Nevermind My name
  Nevermind My name 14 saatler önce +14

  Gitmeyen için tavsiye ederim. Tırmanması zor biraz ama havası tertemiz. Çok büyük bir yapı. Umarım bundan sonra en ufak bir zarar görmez ve turistlerin gezip görürken keyif alacağı bir yer olarak kalır.

 • Ebru Teber
  Ebru Teber 16 saatler önce +16

  Her akşam sizi dinlemeden olmuyor. Anlatımınızın akıcılığı ve konuların güzel olması size büyük bir avantaj sağlıyor. Bir numarasınız 👏👏👏

 • mehmet gündoğdu
  mehmet gündoğdu 16 saatler önce +61

  Saygı Değer Administer Engin bey şahsen Anadolu'muzun aşikar simgeleşen yapıtlarını ve gizli kalmış doğa güzellikleriyle ilgili yapımlar hazırlamanızı haddim olmayaraktan takdire şayan bulmaktayız ayriyeten rica ediyoruz hazırlaması zahmetli olmasına rağmen özlettiniz videolarınızı uzun zaman olduydu ... Hevesinizle emek dolu hazırladığınız yapıtlar içün sizlere şimdiden müteşekkiriz... Her Daim Başarılı Ve Kaliteli içerikleriyle dop dolu yapımların devamını dört gözle beklerim...

 • Fazilet KARACA
  Fazilet KARACA 16 saatler önce +52

  Annem anlatımınıza da anlattığınız konuların ilginçliğine de hayran Engin Bey. Akşamları yatmadan önce Engin DENİZ açta izleyelim diyor. Resmen aile geleneğimiz oldunuz . Severek takip ediyoruz sık sık video atmanız dileğiylee:)

 • Nazlı
  Nazlı 16 saatler önce +16

  İçimizi titreten ses tonuyla harika bir bilgi paylaşımı yapıyorsunuz. Teşekkürler ❤️

 • yuxeses
  yuxeses 14 saatler önce +2

  Müthiş bir video daha... Engin'in kalitesi hiç şaşmıyor... Ayrıca hep merak ettiğim görmek istediğim bir yer... Böyle yapıları çok seviyorum ben. Ancak şu anki giriş ücretinin çok pahalı olduğunu duymuştum. Gidip geleceksin o kadar konaklama yemek vs vs giriş ücreti derken çok pahalıya geliyor şu şartlarda... Kendi ülkemizde ki güzellikleri bile göremiyoruz artık.

 • Hasan TURAK
  Hasan TURAK 16 saatler önce +23

  Hristiyanlık İnanç tarihinde mütevazı ve münferit bir yere sahip olan Sümela'nın adını çok duyduk ama tarihinden bihaberdik..

 • Ayse Üstündağ
  Ayse Üstündağ 16 saatler önce +6

  Emeğinize saglik engin bey yine muhteşem anlatiminizla harika bi belgesel olmuş keske su guzelim tarihimizin biraz kiymetini bilsek sonsuz basarilar👏