CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Habertürk TV'de Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtladı

Paylaş
Ekle
 • katma 7 Oca 2022
 • Habertürk TV canlı yayınında son dakika açıklamalarda bulunan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Eylül ayında bir seçim beklediğini söyledi. İBB'ye yönelik teftiş ile ilgili konuşurken Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun İBB'de genel sekreter yardımcısı iken "ihale yapmış gibi" iş yaptığı iddiasını gündeme getirdi. Bakan Karaismailoğlu, programın ilerleyen dakikalarında telefonla bağlanarak bu iddiaya yanıt verdi. TÜİK ve MEB'den randevu alamamasına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan CHP lideri, aynı zamanda bir milletvekili olduğunu, bu konuda Meclis Başkanı'nın da bir açıklama yapması gerektiğini söyledi. CHP liderinin bu eleştirisine Meclis Başkanı Şentop, yayına bağlanarak yanıt verdi. Programda ekonomideki gelişmeler, sistem ve adaylık tartışmaları da ele alındı

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk TV'de Fatih Altaylı'nın Teke Tek programında soruları yanıtladı...

  Konuşmasına Şanlıurfa, Akçakale sınır hattında 3 askerin şehitler için başsağlığıyla başlayan Kılıçdaroğlu, "Şehitlerimize Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum" diye başladı. Kılıçdaroğlu'nun sorulara verdiği yanıtlardan öne çıkan başlıklar şöyle:

  "İBB'YE YAPILAN TEFTİŞTEN ŞİKAYETİMİZ YOK"

  Sayın Bahçeli'nin söylediğini bir tarafa bırakıyorum. Eleman alımıyla bilgiler elbette devletin denetimdedir. Elbette denetlenebilir. Hiçbir zaman 'niye müfettiş gönderdiniz' diye şikayet etmedik. Bir suçlama yapıldı, suçlamanın gerekçesi havada, teröristleri alıyorlar, istihdam ediyorlar vesaire. Eğer soruşturma açacaksanız, iyi hal kağıdı verenlere açacaksınız. İBB'nin Milli İstihbarat Teşkilatı mı var? Yapılan kumpas, işin Türkçesi İstanbul'u almamızı bir türlü hazmediyorlar. Nasıl olur da İstanbul'un rantını 16 milyona Ekrem İmamoğlu'na verir? Bu rantı bir avuç insana değil İstanbullular'a verecek. Bütün belediye başkanlarımız, İçişleri Bakanlığı müfettişleri, kontrolleri, Sayıştay denetçileri denetliyorlar. Hiçbir şikayetimiz yok, istedikleri kadar denetlesinler. Ama önyargıyla gidiliyorsa. Önce bir bekle bakalım müfettişlerin raporunu. İBB soruşturma açtı, pekçok yolsuzluk dosyasını düzenledi, İçişleri Bakanlığı müsaade etmedi. Ne oldu bu yolsuzluk dosyaları? Üstü kapatıldı. Söylüyoruz, bunu ama dosya onların ellerinde. Rakamları kamuoyuyla paylaşıyoruz. Ama önümüzde bir duvar var.

  "HESABI SORULACAĞI ADAMI BAKAN YAPIYORSUNUZ"

  Şimdi Ulaştırma Bakanlığı yapan kişi eskiden İBB'de Genel Sekreter Yardımcısıydı. İş olmuş gibi tutanak tutuyor, düzenliyor, adama para veriyorlar. İhale yok, bina da yok. İhale yapılmış gibi tutanağı tutup adama para veriyorsunuz. Bunun hesabı sorulacağına bu adamı bakan yapıyorsunuz. Belgeler var, imzası var. Getirdiniz, bakan yaptınız, ne oldu? Dokunulmazlığı oldu. Kimsenin hakkını yemek istemem. Müfettiş olmak kolay değildir. Herhangi partiye sempatisi olabilir. Müfettişin vicdan taşıması lazım. Olaylara bakacak, soru soracak, tabii ki Ekrem Bey'e değil; ilgili kişiye soracak. Olayların birilerinin beklediği noktaya ulaşacaklarını hiç sanmıyorum. Bunu AK Parti'nin içindekiler de söylüyor zaten. Ben müfettişlerin bir talimatla bu işi gidelim, soruşturma açalım, Ekrem Bey'i görevden alalım, böyle bir şey işin doğasına aykırı, mümkün değil.

  "BUNA RAĞMEN SAVCI VE MÜFETTİŞLERE GÜVENİYORUM"

  Terörist ise şimdiye kadar neredeler? Tutsunlar, mahkemeye versinler. Polis, savcı, Bakanlık, Cumhurbaşkanlığı var mı, var. Yakalarsın, götürürsün, ifadesini alır, gereğini yaparsın. Bu adamlar şu anda çalışıyor. Ya iftira atılıyorsa. Bunlardan hepsinin tazminat davası açmasını isteyeceğim. Yerel seçim öncesi Ankara'da Mansur Bey'e iftira attılar. Kazanırsa su paralarını teröristler toplayacakmış. Akla ziyan şeyler. Bunlar günlerce yazıldı, çizildi. Düşünce saçmalıkların biriktiği bir alan gibi. Her türlü iftira rahatlıkla atılabiliyor. Ben eski denetim elemanıyım. Denetimden geliyorum. Denetimin bir ahlakı vardı. Ben buna rağmen savcılara, müfettişlere güveniyorum.

  "DEVLET İFTİRA İLE DEĞİL AKIL VE BİLGİYLE YÖNETİLİR"

  Hükümet kim? Bakan kime bağlı? Kendisine. Emniyet, MİT kime bağlı? Adalet Bakanlığı kendisine bağlı. Teröristler var diye suçluyor. Beyefendi sen orada armut mu topluyorsun. Terörist üzerinden belediye başkanını suçluyor. İftira ile devlet yönetilmez, akıl, bilgi ve birikimle yönetilir. Bu adam teröristleri istihdam ediyorsa yakala kardeşim. Telefonların sürekli dinlendiklerini düşünün. Önce kendi belediyelerine baksın. Olmayan işi olmuş gibi gösterip, tutanak düzenleyip, olmayan işin parasını veren adamı getirip bakan yaptı. Bakanın 'bana iftira atıyorlar' demesi lazım. Dava bile açamıyor.

  "Gücü Özgürlüğünde"
  Doğru Haber, Dinamik Sunum, Kaliteli Program, Güçlü Yorum
  Haberturk TV TR-cam Kanalına Abone Ol ➤ hbr.tk/QNhqSs
  HaberturkTV
  ➤ www.haberturk.tv
  HaberturkTV
  HaberturkTV
  ➤ tr-cam.com/users/HaberturkTV


YORUMLAR • 4 485

 • Habertürk TV
  Habertürk TV  16 saatler önce +40

  Kaçıranlar ve yeniden izlemek isteyenler için programın tamamı yayında⬇

 • burcu guler
  burcu guler 16 saatler önce +266

  Kişilerin öneminin olmadığını, sistemin önemli olduğunu söylemesi çok önemliydi benim için. Kimsenin şahsına güvenmek zorunda olmadığımız, çok bileşenli, çoğulcu bir sistemde herkes birbirini denetleyebilir ve bu biz vatandaşların çok işine yarar. Verdiğimiz vergilerin nereye harcandığını bilmek, paramızın acil ve reel ihtiyaçlarımıza harcanmasını talep etmek için büyük fırsat olur. Eğer kişiler üzerinden gitseydi mesele, asıl o zaman açıkcası benim için umut edecek bir şey olmazdı. Bu iyi bir politika bence, umarım her vatandaşa bu çok iyi bir şekilde anlatılabilir. Belediye başkanlarının bu kadar sevilmesinin avantajı, onları birbirleriyle çarpıştırmakla çarçur edilmemeli. Bence yerel yönetimlerin yetkisinin, kaynağının, yani tek bir kişide merkezileşmiş iktidar gücünün daha da yerele doğru dağılması gerekiyor. Çünkü 83 milyon insanın derdini, sorununu tek bir kişiye, ya da sadece meclisteki milletvekillerine çözdürmek de imkansız. Belediyeler insanların sıkıntısını daha doğrudan tespit edebilirler, hızla çözebilirler. Ayrıca ileri olan da budur dünyada. Küresel iklim değişikliği nedeniyle bu şart olmuştur. Yerel yönetimlerin etki, yetki ve vergilerden aldıkları payların arttırılması noktasında umarım millet ittifakı anlaşır ve bunu deklere eder. O zaman zaten İmamoğlu ya da Yavaş, (Soyer bence en iyisi ) gibi insanlar daha fazla olanakla daha başarılı olurlar.

 • Class2002🐞🍀
  Class2002🐞🍀 19 saatler önce +79

  Süper bilgilendiriciydi, thanks all!

 • Bektaş Dilekci
  Bektaş Dilekci 14 saatler önce +33

  Önemli olan kişiler değil önemli olan sistem. Bunu anladığımız an yol almaya başlayacağımıza inanıyorum

 • Ferhat Tüfekçi
  Ferhat Tüfekçi 16 saatler önce +48

  Derece yapmış kişilerin, sözlü sınavdan elendiği gibi vahim iddialara yönelik; mecliste araştırma komisyonu kurulması mı uygun, kurallara göre ne uygun ise; kurumların irtibarsızlaşmasına yönelik bir algı mı yapılıyor, yoksa, kişi ya da kişiler görevlerini kötüye mi kullanıyor bunun sonucu Türkiye vatandaşı olarak görmek istiyorum. Buna dönük cümleler bekledim bir vatandaş olarak.

 • kerem aydın
  kerem aydın 19 saatler önce +127

  Şu adam senelerce gerçekleri açıkladı herkes alay etti bu adamın hakkı bile müstahak bu yoksulluk İçin

 • Berat Polat
  Berat Polat 16 saatler önce +44

  bizim için şahıslar değil,sistem önemlidir

 • rahmi çelik
  rahmi çelik 19 saatler önce +331

  Güzel programdı , özlemişiz haber türkü tebrik ederim..

 • EUROPEAN FOOTBALL
  EUROPEAN FOOTBALL 16 saatler önce +140

  Sonunda gerçek muhalefet oldunuz. Bravo 👏

 • Sema Aydilek
  Sema Aydilek 19 saatler önce +251

  Özlemişiz boyle programlari eskidende boyle olurdu ama eskiden butun parti başkanları bir araya gelirdi ama olsun buda idare eder cok guzel bir program yapmissiniz sizi tebrik ediyorum zevkle izledik

 • VATAN
  VATAN 4 saatler önce +2

  EYT İKTİDARI GÜMBÜR GÜMBÜR SALLIYOR. EYT OLARAK ERKEN SEÇİMİ BEKLİYORUZ.

 • Yusuf Kucukcan
  Yusuf Kucukcan 19 saatler önce +48

  Savcı ile hakimin aynı yerde oturmasi beni çok yaralamistir. İddia ve savunma makamı eşittir.

 • Navzat Budak
  Navzat Budak 19 saatler önce +115

  Sayın altaylı sizi proqram ortasına kadar dinledim ama hala evrensel olarak sorduğunuz soruları acemi buldum çünkü programı doğruları öğrenmek yerine programı hep cumhurbaşkanı kim olacak kim olacak bunu dinledim şunu sizde biliyorsunuz bende biliyorum vatandaş ola-rak kişiler değil sitemler devleti ayaklar üstünde tutar

 • FYODOR DOSTOYEVSKi
  FYODOR DOSTOYEVSKi 19 saatler önce +258

  ülkeye bir çivi çakandan allah razı olsun ama bir kuruşunu çalanın da inşallah çoluğundan çocuğundan çıkar can çekişirler de canlarını teslim edemezler inşallah

 • Orhan Bal
  Orhan Bal 19 saatler önce +194

  Çok saygılı çok mütevazı söz kesmeden bakanları dinleyip cevap verdi helal sana başkan geliyor gelmekte olan

 • adnan yavuz
  adnan yavuz 16 saatler önce +112

  kişilerin üstünlüğü yerine, değerlerin üstünlüğünü,savunan insanlar,devlet adamıdır.

 • Oktay
  Oktay 19 saatler önce +204

  Bu programda, Kemal Kılıçdaroğlu'nun oturduğu koltukta Erdoğan otursaydı, o yayına muhalefetten hiç kimse bağlanamazdı.

 • ÖZCAN ÖZDEMİR
  ÖZCAN ÖZDEMİR 19 saatler önce +247

  Bir videoda bir genç "Seçimler ne kadar geç yapılırsa o kadar iyi olur çünkü daha çok genç 18 yaşını doldurup seçmen hakkı kazanacaktır ve bu muhalefetin lehine olur". Söylediğinde çok haklı.

 • Aydın Nişancı
  Aydın Nişancı 10 saatler önce

  "Ben oraya vatandaş olarak gittim" diyor , sonra da meclis başkanından kendi haklarını korumasını istiyor. :=)

 • Umut Yaşar
  Umut Yaşar 19 saatler önce +129

  Güç Yozlaştırır,